| Miruna1234 a întrebat:

Saluuut. De curand am fost la dentist, mi-am pus aparat dentar si mi-a spus ceva care m-a speriat foarte tare. Trebuie sa imi scot maselele de minte [ care nici macar nu au iesit din gingie ]... Mi-a explicat ca trebuie sa imi taie gingia si apoi sa scoata maseaua [ cu anestezie bineinteles ] dar si asa mi-e foarte frica. Stiti cumva cum e, adica daca e durerea mare, insuportabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Stai linistita, si eu am avut scoase cele 4 masele de minte, inainte sa-mi puna aparatul, si n am murit, intr-adevar, e un pic cam neplacuta senzatia, dar nu vorbim de dureri insuportabile sau mai stiu eu ce, singurul lucru coplesitor este frica, dar restul va fi bine.Succes!

| Cocochannel a răspuns:

Iti va face anestezie.Ai facut radiografie la masele? E foarte importanta pozitia lor care poate fi oricum ( molarii de minte sunt incovoiati si rau pozitionati. Deseori se blocheaza in spatele celui de-al doilea molar, problema cunoscuta sub denumirea de "incluzie").Nu te speria, medicul trebuie sa stie exact ce e acolo, si in functie de asta, sa stie cum sa le extraga.Maselele de minte oricum se extrag mai devreme sau mai tarziu-se cariaza repede, dezvolta afectiuni gingivale la pacientii mai in varsta care nu i-au indepartat. In orice caz, molarii de minte sunt asociati cu numeroase probleme.Asa ca nu-i nici o pierdere, dimpotriva!
Multa sanatate!

| Nucontaza a răspuns:

Multi medici nu sunt de acoord cu maselele de minte eu zic sa primesti mai multe opinii, si durerea de la scoaterea maselelor de minte e destul de mare