| Sherif77 a întrebat:

Am 17 ani si fumez de un an. De cateva zile, am inceput sa am o tuse seaca si nu imi dau seama daca e inceput de raceala sau e de la tigari. Mentionez ca atunci cand trag doar primul fum de tigara dupa ce am facut pauza, tusesc destul de rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tusea apare imediat dupa ce fumezi, dovedeste ca plamanul este afectat. Probabil incapacitate toracica sau modificari strcturale ale plamanului.
Esti mult pre mic si plamanii inca nedezvoltati, fiind deja afectati de nicotina.
Opreste imediat fumatul, daca vrei sa mai apuci 20 de ani!

| sierra1 a răspuns:

Ca să fii sigur de cauză fă așa: bagă vreo două pachete pe zi vreo doi ani la rând - fără pauză - și te lămurești (cu vârf și indesat)

| Edmonds2342 a răspuns:

laughing scuze, dar de ce îți faci singur rău, și după te mai și plângi? Măcar fii smecher pana la capăt.