| Nonameecrtsa a întrebat:

Am 15 ani
Si fumez de la 7
La început vreo doi ani a fost usor cate o tigara doua pe zi sau deloc. Apoi pe la 10, 11 sau 12 nu mai stiu exact mai luam pachete. Rar
Apoi la 13, 14 ani tot mai des si fumam destul de mult.
In prezent m-am lasat de 7 luni. Am mai fumat vreo 5 țigări in astea 7 luni. Dar rar de tot. Si nu le-am fumat complet nu ma puteam abtine
Am rămas cu o tuse de un an cam asa
Am o tuse seaca si se aude gol in plămâni nu stiu cum sa spun. Seaca rau pe scurt.
Dar nu stiu de ce si de ce nu mai trece de un an de zile. Mam lasat pot spune ai de fumat dupa cum am zis dar tot tușesc. Nu simt nevoia de a tusi. Tușesc intenționat ca sa vad cum e si daca nu mia mai trecut dar tot asa e.
Am prieteni. Cam toti au 25, 26 ani si fumează de la 8 ani dar nu o au
E de la țigări sau am alt virus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prea devreme ai inceput fumatul. De aici si problema pe care o ai. Prost obicei!
Mergi la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu unul din parinti la medic sa-ti faci radiografie la plamani, pentru ca ceea ce ai nu deloc bine.
Plamanii ti-au fost foarte afectati cand inca erau nedezvoltati, iar tusea seaca apare cand apar boli grave de plamani.
Nu glumesc! Mergi urgent la medic, can inca se mai poate face ceva pentru tine!

| StrongHeart a răspuns:

In primul rand lasa-te de tigari,ce faci tu nu e bine,am facut si eu experimente din astea de fumam, ma lasam, fumam ma lasam, tot asa, cu diferite cantitati.Am facut-o de zeci de ori pana m-am lasat de tot.dar ideea este ca tu iti dai peste cap organismul.
Uite,ma intrebam cateodata cand ma reapucam,de ce fumeaza oamenii,tigarile sunt ingrozitoare,sunt otrava,corpul meu simtea repulsie, pur si simplu niste mizerii nefolositoare care ne distrug, dar in timp, daca continui sa fumezi, corpul se obisnuieste si nu mai simti efectele devastatoare.Asa e cu orice substanta,organismul se adapteaza rapid,dar tu trebuie sa lasi mizeriile alea de tot si la fel se va adapta si ti se va imbunatati sanatatea garantat.
Cat despre tusea ta,poate sa fie o raceala netratata ceva,ar fi bine sa vezi,o radiologie la plamani,o discutie cu medicul de familie,sa vezi ce ar putea fi.
Lasa-te de tutun,daca inca fumezi,dar complet,deci nici macar un fum,pentru ca e foarte nociv,deci iti zic sigur,am fumat zece ani, acum esti mic, esti in crestere si iti afecteaza dezvoltarea, conditia fizica etc, etc stii si tu astea.Si inca ceva, evita statul in frig, facut dus apoi iesit afara, baut apa rece cand esti transpirat sau chestii de genul ca sa previi astfel de raceli ce iti pot afecta plamanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la pneumologie.

| Adrian5575 a răspuns:

Incep plamanii sa isi revina la normal. Dureaza ceva, nu isi revin asa imediat. Poti sa faci si un consult sa nu mai ai si alt ceva.