| SabouBogdan a întrebat:

Salut, am 17 ani si in urma cu 3 zile am aflat ca am reflux gastro esofagian. am dureri in zona stmacului in zona coastelor si cel mai mult in zona inimii. (Palpitatii, arsura, puls rapid)
Arsurile si durerile din zona inimii ma sperie cel mai mult ce as putea sa fac?
Acum tin o dieta
Am renuntat la sucuri si am un somn de 7 8 ore pe noapte
Ce trebuie sa fac sa scap cat mai repede de această senzație din zona inimii
●se poate face sport? Sau se agraveaza ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dieta alimenatra serioasa, unde manaci numai ce ai voie.
de scapat mai repede nu poti, fiindca ani multi cata ai mancat mancare nesanatoas asi ai baut sucuri ti-ai imbolanvit stoamcul si acum iti va lua 6-12 luni ca sa-l repari, dar trebuie sa stii ca de feicare data cand manaci ceva prost sau interzis, situatia revine la boala si boala evolueaza in loc sa se vindece, deci nu-ti fura singur caciula, ca dieta aia trebuie tinuta multa, foarte mulat vreme.

Stai linistit ca nu-i durere de inima si inima nu-ti este bolnava, sunt de fapt arsuri de la esofag si palpitatii din cauza fricii.

Va trebui sa inveti sa manaci mai putina mancare, ca stomacul sa nu se mai umple atat de mult si sa dea sucul gastric pe afara, ca de aceea ai aceste arsuri.

SAportul nu are nici in clin sau maneca cu ce manaci tu si cu cat mananci tu, asta facand parte din disciplina pe care tu trebuie sa ti-o impui, sa manaci 3 mese pe zi, portii modeste de mancarea si evident namai ce ai voie (fara prajeli, fara tocaturi, fara sucuri, fara alcool, fara salamuri si caranti).

| SabouBogdan explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult
●la inima imi era doar sa nu fac infarct miocardic din ce am citit pe net(pirozis)

1 răspuns: