| SnYcK3rS a întrebat:

Am 17 ani si vorbesc foarte repede

Ideea e ca sunt si rarait ( R ) si vorbesc prea repede, ma cam balbai, nu articulez cuvintele, lumea nu m aintelege, trebuie sa ma repet de multe ori

Ce sa fac ca sa pot vorbi clar, chiar daca sunt rarait (R)?

Vreau ceva de facut acasa, fara logopezi si alte cheltuieli

Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ycu a răspuns:

Deci ai nevoie de ceva exercitii singur in fata oglinzii, singur acasa de preferat fara sa te auda nimeni asta ca sa nu iti distraga atentia cu un eventual articol de ziar sau o carte, care sa citesti singur in fata oglinzii astfel ti se creaza impresia ca vorbesti cu cineva, daca faci asta 2 ore pe saptamana in 6 luni o sa vorbesti normal. Daca esti si emotiv, o sa fie mai greu. Mult succes, sarbatori fericite.

| Chαяtreux a răspuns:

Este vorba de autocontrol. Vorbeste mult, si rar. nu uita niciodata asta. RAR
Poti pune un prieten sa te sune pe mess, si sa vorbiti toata ziua cat stai la pc. De asemenea, iti poti ruga apropiatii sa iti atraga mereu atentia ca trebuie sa vorbesti rar. Asa iti va intra in reflex