Întrebare recomandată | SnYcK3rS a întrebat:

Am 19 ani si sunt balbait. Vorbesc foarte repede, lumea si cei din jur nu ma inteleg sau ma inteleg cu greu si mereu sunt nevoit sa repet ceea ce spun

Sunt asa din clasa a4a. Nu sunt timid si nici nu am suferit vreun soc sau vreo trauma care sa declanseze aceasta balbaiala. Am facut exercitii de dictie. Fac zilnic de 1 an. Stiu ca rezultatele se vad in timp, dar la mine nu se vede nimic. Vorbesc la fel de prost si de repede ca acum 1 an. Nu este nicio diferenta

Nu articulez cuvintele, ma rog, unele silabe de fapt. Nu imi permit un logoped sau sa merg la psiholog.

Ce as putea sa fac ca sa pot vorbi si eu ca un om normal? Adica sa fiu inteles de cei din jur. Eu vorbesc asa tot timpul, nu se intampla asta doar cand ma enervez. 24/24 de ore eu ma balbai

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In primul rand nu se poate sa fii normal pana in clasa a IV-a si apoi sa devii balbait. Apoi, ai acces la medici de specialitate gratuit, nu cu bani, asa cum spui tu. Restul depinde numai de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este felul tau de a fi.

| GabrielaIoana a răspuns:

Citeste, asculta povesti, exerseaza vorbitul cu o cunostinta.

| King18name a răspuns:

Si eu eram un pic balbait, cateodata, dar mi-a trecut, destul de simplu. Cateodata mi se mai intampla sa ma mai balbai, dar ma corectez repede, nu mai e o problema pentru mine. Am intrebat un pshiolog cum se poate corecta si mi-a zis sa vorbesc cateva minute cu un creion, pix etc, in gura, adica sa il tii in gura in timp ce vorbesti, poate pare mai ciudat, dar la mine a functionat perfect! Sa imi zici cum ti se pare. dupa ce incerci. Rezultatele trebuie sa apara imediat, nu neaparat in timp.

| SnYcK3rS explică (pentru King18name):

Exercitiile de dictie le fac cu creionul in gura, inteleg la ce te-ai referit

| Huntress a răspuns:

Salut. Cand ramai singur acasa, vorbeste mult singur, canta melodii, te poate ajuta, deoarece atunci esti singur, nimeni nu te urmareste, nu rade de tine. Canta mult melodii mai lente, apoi putin mai rapide, chiar daca nu ai talent (sau poate ai?), deoarece ritmul te ajuta sa te controlezi. Cand nu poti pronunta un cuvant, silabiseste!
Cand vorbesti, incearca sa te controlezi si sa vorbesti rar si clar, fara accent moldovenesc/ardelenesc/oltenesc, etc. laughing Sper ca asta te va ajuta!

| leivi a răspuns:

Fa exercitii de vorbire....mai ales cu cuvintele care le pronunti gresit!

| IisusHristos a răspuns:

Salut. Poti sa iei exemplu de la Ceausescu. Nu stiu daca ai vazut video-uri cu discursurile lui. Toata lumea isi aminteste despre cum dadea el din mana in timp ce vorbea. Aici incepe partea interesanta. Pe vremuri, cand a petrecut un timp in puscarie si a fost batut a ramas cu o trauma si un defect de vorbire. Un logoped i-a spus sa foloseasca mana pentru a isi masura timpul de pronuntie a silabelor. Fiecare miscare din mana insemna pentru el o silaba. Daca nu dadea din mana se balbaia si nu putea sa vorbeasca corect. Poti incerca si tu asa. Succes, sper sa reusesti.

O sa-ti treaca... Dar daca esti balbait incearca sa vorbesti usor nu repede si asa te va intelege lumea mai usor. Dupa ce nu o sa mai fii balbait poti sa vorbesti repede.

| AdyCuriosul a răspuns:

Frate, nu stiu ce sa zic, eu sincer, as incerca sa vorbesc normal, dar dupa cate imi spui tu, chiar nu poti... Mai bine du-te la un specialist, sau cu ceea ce faci tu de un an, adica dicte, nu stiu incearca sa te straduiesti sa nu o mai faci, si eu ma balbaiam cand aveam 12 ani, dar la 13 am incetat, am incercat sa nu o mai fac, si m-am obisnuit... Imi pare rau daca nun o sa te ajute la nimic raspunsul meu.

| claudiaata a răspuns:

M-a impresionat problema ta puppy dog eyes, insa da asa e felul tau... ai incercat vreodata sa canti chiar daca nu ai voce pur si simplu fredoneaza thinking poate va functiona. nu ai nimic de pierdut