| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani, 1.9 metri inaltime si 89 kilograme greutate si as dori sa slabesc si mai maresc masa musculara, ce imi reocomandati?
Am inceput sa alerg zilnic cam 4-5 kilometri, sa mananc doar fructe si legume, oua, carne, branza, fara dulciuri, sucuri, tigari, alcool, etc. Doar mancaruri sanatoase si usoare. Ce sa mai fac pentru a slabi?
Iar pentru masa musculara fac in fiecare zi cate 30 flotari, 10 tractiuni, 50 repetari cu clestele de antebrat, 30 genuflexiuni, 15-20 abdomene cu genunchii la 90 de grade!
Tintele mele sunt sa slabesc si sa am cat mai multa masa musculara, astept si alte pareri in legatura cu dieta de slabit si exercitiile pentru masa musculara!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

4-5 km. sunt nimic. Eu alerg zilnic 10, cu strapuri de 0.5 kg. la maini si la picioare si nu se vede, abia ma mentin.
Daca ai posibilitatea, carnea sa fie doar pui si peste.
Mergi la sala la acele masini care emuleaza treptele sau ski-ul fond, acolo se face efort general adevarat. Sau daca stai undeva la munte gaseste un loc unde poti sa urci cam 600-800 m. diferenta de nivel pe zi. Genul acesta de exercitii iti va grabbi metabolismul. Pentru masa musculara cauta pe net, sau plateste un instructor sa iti faca un program.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, trebuie sa folosesc proteine sau steriozi? In 3-4 luni se va vedea ceva daca ma tin de exercitiile de mai sus dar in numar mai mare?

| CaziPloaie a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la sala si sa tii o dieta.