| Ali0991 a întrebat:

Salut, am 18 ani iar de-a lungul acestor ani am tot tras sperieturi destul de intense care imi faceau inima sa bata intr-un ritm foarte alert. Nu erau intocmai niste motive foarte bune pentru care sa ma sperii neaparat dar asa a fost sa se intample. Ceea ce as vrea sa stiu este daca ar putea fi asta cauza pentru care atunci cand ma pun la culcare imi simt inima in piept cum bate destul de puternic, nu foarte alert dar ma agita si nu pot adormi decat dupa 1-2 ore dupa ce m-am pus in pat si am inchis ochii. Desi is obosit iar corpul imi cere odihna, inima nu imi da pace. Ar putea fi si din cauza faptului ca obisnuiam sa imi pierd noptile sau fiindca ma gandesc la tot felul de lucruri( unele probleme minore )? Tin sa precizez ca patesc asta cam de 1 an, 1 an jumate. Stiti cumva care ar putea fi cauza va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xVictor a răspuns:

DA! Stiu eu, toata lumea trece prin astea, acea varsta in care te gandesti la toate si zici ca nu stii pe unde s-o mai iei sa nu stiu ce, chiar daca ai tot ( ca mine ) tot te gandesti la ce-ai facut si ce-ai fi putut schimba sa faci altfel, nu-ti face griji, inima nu are nimic. Inainte de somn se recomanda sa bei lapte fiert sau o ceapa ca sa scapi de insomnia asta si sa-ti masezi degetul care arata,, pacea'' sau,, izbucnirea scandalului in trafic '' timp de 1 min. Vei adormi instant. Inca un sfat sa fiu sigur ca iau funda si sa te ajut, cu asta am trecut eu si multi prieteni si chiar si managerul meu peste faza asta, inainte de somn cu 30-60 de min nu utiliza nimic, nu tu telefon, nu tu pc lumina etc. daca vrei fa o plimbare cu muzica relaxanta sau fara sau stai in pat cu ochii inchisi si incearca sa te linistesti, sa stai nemiscat ^_^ Somn usor!

| Ali0991 explică (pentru xVictor):

Intr adevar, obisnuiesc sa ma gandesc la tot felul de lucruri din acelea uneori mai ales noaptea sau cand is singur acasa si nu are ce sa imi distraga atentia. De curiozitate, "indragosteala" ar putea fi si ea o cauza a insomniei, pentru ca mai nou ma culc si ma trezesc cu gandul la cineva, fara sa pot dormi la fel de mult ca de obicei. Multumesc de sfaturi, am sa le incerc azi numaidecat?

| xVictor a răspuns (pentru Ali0991):

Da normal, orice poate sa-ti afecteze psihicul si trebuie sa ti-l faci mai puternic, odata ce vei avea gandirea tare vei fi si la fizic tare. Ce gandesti aia atragi pe scurt, daca te tot gandesti la fata aia du-te pe ea ^_^ si ti-am zis ce si cum sa faci sa scapi de insomnii ^_^ Succes man/ girl ^_^ Multumesc pentru funda.