| bObby123 a întrebat:

am 18 ani si la aceasta varsta am doar 1.67 M, de vreo 3 saptamani m-am luat sa merg la sala. [ 4 sedinte pe satamana ]
Imi poate afecta asta crsterea? sau puteti sa imi recomandati niste pastile ceva care sa im stimuleze cresterea?
Funda la cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OneGentleman a răspuns:

Amice,ai luat-o cu ruptu, muschii au nevoie sa si relaxeze, muschii se fac cand se relaxeaza in repaos, cand nu esti la sala nu in timp ce faci execitii...fa si innot si lasa doar 3 reprize pe saptamana, luni miercuri si vineri happy
Bafta

| Gabitech a răspuns:

Aveam la sala baieti mici de inaltime si slabi si nu radea nimeni de ei,ba chiar ii admira pentru ca au ambitie. Am vazut ca unul mai mititel statea cat mai mult posibil atarnat de bara pentru tractiuni. Chiar ajuta treaba asta. Incearca sa faci sala doar pentru schimbare de metabolism. O sa vezi ca o sa ai alta pofta de mancare, nu incerca sa pui pe tine muschi pentru ca ti-ar incetini cresterea si nu ridica greutati deasupra capului, nu face haltere, sau exercitii care te apasa in jos stand din picioare. Alege exercitii pe banca inclinat,declinat, picioare, abdomene. Ca alimentatie e foarte important, cat mai mult calciu, lapte, branza pentru oase. Si eu aveam cam aceeasi inaltime la varsta ta, nu ca acum as fi foarte inalt (1, 77) dar e mai ok...de preferat ar fi acum pana nu te maturizezi complet, lasa sala si du-te la inot, ajuta muuuult mai mult cresterea in inaltime. Salut si bafta la crescut happy

| BigBadSheep a răspuns:

O pastilă cea mai bună... mişcarea. Fă volei. Eu am crescut 12 cm într-o vară făcând volei. Şi l-am practicat timp de 6 ani. Am făcut mereu sport, dar nu de performanţă ci doar de menţinere. Sala nu rezolvă mult în creşterea pe verticală.
Şi nu, nu lua pastile. De nici un fel. Nici ca medicamente - doar dacă e ceva grav.

| BettynaAstrid a răspuns:

Cresterea nu mai poate fi stimulata la 18 ani. Daca parintii tai nu sunt ff inalti, nici tu nu vei iesi din tipar.Ca baiat cresti pana la 21 de ani, iar pastile pentru crestere trebuia sa iei de la 12 ani daca era cazul, dar duc in cea mai mare parte la dereglari hormonale gen pilozitate excesiva si nu recomand.Sala nu iti poate afecta cresterea la modul negativ.La modul pozitiv probabil, dar daca nu practici niciun sport de mic, e cam in zadar...Si eu am tot 18, sunt fata si am 1, 56! Mi-e foarte ciuda dar n-am ce sa fac.Incearca sa iei niste fier.Stimuleaza tiroida.

| DariaSabina a răspuns:

Nu poti lua pastila dupa ureche! ai nevoie d sfatu medicului. plus de asta friecare are ritmul lui c crestere fetele pana l o vrasta si baietii pana l alta. si mersul la sala este un lucru bun te ajuta sa te dezvolti armonios.dar pentru mai mult detalii apeleaza un specialist!