| anonim_4396 a întrebat:

Stiam ca daca te duci la sala de la o varsta frageda iti poate afecta cresterea, este adevarat? Daca da, de la ce varsta e ok sa mersi la sala? (ca baiat).

7 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Poti sa te duci la sala si de la 12 ani, insa ca sa nu iti stagneze cresterea in inaltime este foarte important sa nu lucrezi cu greutati deasupra capului. Daca la 14 ani ai ajuns la 1.80 sa zicem si esti multumit de inaltimea ta, atunci poti sa lucrezi fara restrictii.
Deci trebuie sa ti cont ca daca ai o varsta frageda si vei lucra cu greutati deasupra capului se va acumula presiune pe coloana ta si nu vei mai putea sa cresti in inaltime in ritmul normal.
Totodata inainte de a te apuca de sala trebuie sa te documentezi asupra modului corect de executare a exercitiilor pentru a evita accidentarile si de asemenea odata ajuns la sala trebuie sa eviti,, umflatul in pene'' - adica sa incerci sa ridici mai mult decat ceilalti, mai mult decat poti tu...asta te va duce spre supraantrenament urmat de accidentari precum febra musculara acuta, rupturi musculare, slabirea articulatiilor etc.

| crazyfun a răspuns:

Da te afecteaza.cel mai indicat ar fi sa mergi dupa varsta de 15 ani.dar doar daca consideri ca te.ai oprit din crescut

| 8mariastar a răspuns:

Da daca te duci de acum e pericol de ati stramba coloana eu te sfatuiesc sa te duci de la 16 ani

| AOLEVRIC a răspuns:

Nu stiu, depinde daca corpul tau s-a oprit din crestere si daca esti `invatat`cu miscarea si alea alea. Daca ai cel putin 15 cred ca e ok.

| CorneliaC a răspuns:

Pai daca ai varsta frageda, nu merge la sala!

| AlexDaniel7293 a răspuns:

Poate sa o afecteze dar mai bine stai acasa faci niste flotari niste abdomene mai alergi putin si te faci cu patratele si eventual si cu brand si piept. Dar de la 14-15 ani se duce la sala depinde cat de dezvotat esti. eu nu am fost la sala niciodata si nu am facut flotari sau alte rahaturi si am muschi la mana si forta asa ca depinde de fiecare.

| KTAleen a răspuns:

Poti face sport, dar coelat cu varsta ta!
Culturism poti face dupa incheierea cresterii, in caz ca mai vrei sa crestiwinking