| SnYcK3rS a întrebat:

Salut, am 18 ani si vorbesc foarte repede. Nu pot sa povestesc ceva, sa port o conversatie cu cineva pentru ca gura mi-o ia pe dinainte

Nu sunt emotionat cand vorbesc cu cineva, deci acest lucru nu se datoreaza emotiilor. Asa vorbesc cam de prin clasa a4a - a5a, nu am suferit vreun soc neplacut sau alt eveniment neplacut care sa ma afecteze

Pur si simplu, imi doresc sa vorbesc, clar, rar si fara sa ma balbai, fara sa repet de 2-3 ori o propozitie

Ajutor! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai tare, fara sa vrei vei vorbi mai rar... am avut aceeasi problema ca si tine

| Lavii007 a răspuns:

Incearca sa vorbesti despartind cuvintele in silabe.

| ElenaDanielaE a răspuns:

Eu vorbesc așa când sunt nervoasă laughing...
Cred că ar trebui să faci câteva "exerciții" : să citești ceva foarte rar, să te uiți în oglindă și să vorbești foarte rar ( chiar dacă pare aiurea, așa a facut o ccunoștință de a mea si a mers thinking ), să încerci să te controlezi confused... Sper că te-am ajutat! happy

Răspuns utilizator avertizat
| unknownpink008 a răspuns:

Pai, incearca sa te calmezi atunci cand vorbesti cu cineva, sa te gandesti ca vorbesti singur si mai fa si tu exercitii acasa, uitandu-te in oglinda