| SnYcK3rS a întrebat:

Salut, am 18 ani si vorbesc foarte repede. Nu pot sa povestesc ceva, sa port o conversatie cu cineva pentru ca gura mi-o ia pe dinainte

Nu sunt emotionat cand vorbesc cu cineva, deci acest lucru nu se datoreaza emotiilor. Asa vorbesc cam de prin clasa a4a - a5a, nu am suferit vreun soc neplacut sau alt eveniment neplacut care sa ma afecteze

Pur si simplu, imi doresc sa vorbesc, clar, rar si fara sa ma balbai, fara sa repet de 2-3 ori o propozitie

Ajutor!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Atunci cand faci sex, tot la fel de repede vorbesti, sau inca nu stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi doar să vrei. Impuneţi acest lucru şi vei reuşi în timp cu mult exerciţiu. Fii optimist!

Răspuns utilizator avertizat
| dinhoo a răspuns:

Gandeste-te de 2/3 ori inainte de a deschide conversatia. Masoara-ti cuvintele.

| D4lid4 a răspuns:

Nu te stresa, problema este rezolvabila. Poti face exercitii de dictie, si cam dupa o luna de practica o sa vezi rezultatele. E bine sa practici zilnic, cu un creion intre dinti. Daca faci constant treaba asta timp de cateva luni bune, pe urma te poti angaja si la stiri. :) Exercitii de dictie ai aici http://nicoletalazar.blogspot.ro/2009/03/exercitii-de-dictie.html

| MursaV a răspuns:

Consulta un logoped, aceasta poate fi o afectiune medicala.

| Yanna1610 a răspuns:

Incerca sa vorbesti singur in casa cum ai face exercitii si controleaza te, fa chestia asta macar 15 minute pe zi, repeta propozitii clar, incet, uitandu te in oglida!