| narcisa0madag a întrebat:

Salut, am 19 ani si am tensiunea arteriala foarte ridicata!
ieri seara mi-am luat tensiunea si aveam 150 cu 95-100, puls nu mai stiu cat; asta se intampla de multa vreme, in medie am cam 130 cu 85;

(mentionez ca sunt baiat, contul este al unei prietene)
am 1.81 si 72 kg, merg la sala de 2-3 ori pe saptamana, si daca am timp, se intampla sa si merg in 1-2 dimineti pe saptamana sa alerg;
daca are vreo relevanta, ma masturbez o data pe zi;
nu beau, nu fumez, fara cafea, droguri sau orice altceva, sunt practic "curat" dupa toate standardele;
nu am burta, nu mananc sare in exces, nici dulciuri, nu refuz niciodata o salata, fructe, peste;

cea mai mare problema a mea este ca duc o viata sedentara si nu ma odihnesc destul: ma pun la somn la miezul noptii, ma trezesc la 6; autobuz, faculta, autobuz, acasa la calc pana la miezul noptii, repeta;

nu am nicio afectiune cronica, cel putin de care sa stiu, nu am fost niciodata bolnav, nu simt niciun discomfort, ma simt perfect! dar tensiometrul spune altceva...

in afara faptului ca voi merge mai des la alergat dimineata, ce as putea sa fac? sa schimb? programul mi-e batut in cuie efectiv, adica la faculta nu pot sa nu merg, nici sa nu stau in banca, sedentar, apoi seara, trebuie sa stau la calc pentru ca lucrez, trebuie sa imi castig o paine;

aveti vreo idee? un sfat, ceva?

mersi anticipat, TPU! va multumesc enorm!
Alex

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex! Te sfătuiesc insistent să consulți un medic cardiolog. Cere medicului de familie să-ți dea o trimitere la un cardiolog. Nu poți ști ce problemă ai. Poate e doar suprasolicitarea, poate e mai mult. Oricum, asta nu e o tensiune pentru 19 ani. Și nu merge cu media. Înainte de a merge la medic, timp de o săptămână, ia-ți tensiunea dimineața după ce te trezești și seara înainte de culcare, pe la aceleași ore. Scrie datele într-un tabel și du-te cu el la medic. Îi va fi de mare folos în diagnosticare. Ar trebui să-ți pună și un holter, un aparat care măsoară tensiunea timp de 24 de ore. Dacă îți dă un tratament, ia-l cu sfințenie și continuă montorizarea tensiunii timp de o lună, spre a vedea efectul tratamentului. Sănătate!
Semnează: Stan Pățitulwinking
P.S. Dacă vrei, ține-mă la curent.

| narcisa0madag explică (pentru anonim_4396):

Mersi enorm de raspuns!
cat despre medic, nu stiu cum voi face: eu is la faculta in strainatate, mai precis in franta; aici nu am niciun medic, nu cunosc pe nimeni, pe scurt situatia ii nasoala; singura persoana cu care pot vorbi e mama, e medic specialist, dar si cu pregatire de generalist; ea e cea care mi-a luat tensiunea si mi-a spus ca e foarte mult; pe moment nu prea pot face nimic, nu ne vedem prea des, eu cu universitatea si ea lucreaza la fel de dimineata pana seara; poate in timpul vacantei o sa pot sa discut cu ai mei;
pot sa incerc sa imi iau tensiunea, o notez si tot; pentru moment cam atat, dar vroiam sa stiu daca este ceva ce as putea sa fac preventiv, un regim general, ceva; daca ai vreo idee...

mersi oricum enorm pentru sfaturi!
Salut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru narcisa0madag):

Eu am o idee, dar ai tu răbdare? Ai tu puterea să-ți controlezi nervii, psihicul? Îți pot scrie un program de viață inspirat din yoga, adaptat pentru europeni obișnuiți, ca noi. Cere încredere, perseverență și răbdare. Cere aplicare zilnică, fără a solicita un timp suplimentar, vei vedea. Nici efort fizic nu presupune, dar implică unul mental, de a repeta zilnic totul.
Dacă te interesează, anunță-mă printr-un mesaj în care te rog să-mi scrii adresa de e-mail. Dacă nu te interesează sau nu te încumeți, nu merită să-mi pierd timpul să-l scriu, fiindcă e destul de lung.

| carmaw a răspuns (pentru narcisa0madag):

Ce vorba e aia sa nu ai asigurare in franta?
nu ai carte vitale sau ceam?
Cind ai plecat din ro nu ai cerut card de sanatate?
intreaba....esti asigurat!
si ia rdv la un cardio!
cita apa bei?( pentru ca si excesul de lichide ridica tensiunea)
du te la secretariat la fac si intreaba despre asigurarea ta med
in franta toata lumea are asig chiar si sans logis
informeaza te!

8 răspunsuri:
| georgeceltoma a răspuns:

Inainte de toate i-ti pot da cateva sfaturi folositoare. Sa renunti pe cat posibil la cafea, bauturiile energizante, ceaiuriile cu continut cafeic(cafeina), si cel mai important lucru care te poate scapa de aceasta problema este sa nu te stresezi. Daca traiesti intr-un stres zilnic ca ai tensiunea mare, datorita stresului procesul chimic din organism se schimba si rezulta tensiunea mai mare

| narcisa0madag explică (pentru georgeceltoma):

Salut! mersi pentru raspuns;
de consumat nici acum nu consum nici cafea, nici nu se pune problema de bauturi energizante, ceaiuri sau nimic; beau doar apa!
iar cat despre stres, ce sa zic, nu is stresat din cauza tensiunii; is stresat cu examenele, cursurile, munca, lipsa de somn si neintelegeri interpersonale, daca la acest gen de stres te referi;
ce sa zic, o sa incerc sa ma gandesc la asta data viitoare cand incep sa ma cert cu cineva sad

mersi inca o data! o zi buna! happy

| georgeceltoma a răspuns (pentru narcisa0madag):

Ma refer la ori ce gen de stres, i-ti schimba starea fizica si chimica din organism. Ma bucur ca ai un regim sanatos ceea ce e bine. Sunt putin nedumerit care a fost motivul ca tia luat mama ta tensiunea? Te simteai rau sau doar asa preventiv? Pentru ca daca regimul tau de viata este sanatos si te simti foarte bine fizic e clar ca problema este pe baza de stres si poate ai avut o zi proasta sau emotii atunci cand ti-a luat tensiunea. Sincer, programeaza-ti subconstientul sa se simta ca are un corp perfect sanatos si concentreazate doar pe ce i-ti aduce bucurie. Iar pentru linistea ta i-ti recomand sa mergi la un medic specialist, nu cauta motive ca nu poti ajunge la medic.

| narcisa0madag explică (pentru georgeceltoma):

Mmm ea mi-a luat tensiunea pentru ca eram la ea in cabinet cu niste prieteni, unul dintre ei fiind pacient, care chiar avea nevoie sa isi ia tensiunea, iar noi restul ne-am luat-o toti pe rand de curiozitate!
si in privinta stresului, da exista, zilnic, dar nu a fost nimic special in acea zi! din cauza asta m-am gandit sa pun o intrebare aici, daca este ceva ce as putea face preventiv, sa nu ajung la complicatii, daca in momentul de fata nu simt sa am nicio alta problema! referitor la starea mea de sanatate, nu ma stresez, eu sunt constient ca sunt sanatos; stresul vine in mare parte din surse externe, cum am exemplificat in raspunsul anterior;

mersi inca o data pentru ajutor!
o seara placuta in continuare!
Alex

| georgeceltoma a răspuns (pentru narcisa0madag):

Eu am avut un aparat electronic de masurare a tensiuni si cateodata imi arat sunt sigur eronat. Cateodata aveam 150 cu 8 sau mai mult sau maiputin dar asta nu m-a facut sa ma sperie,simplu l-am aruncat. Odata ce sunt constient ca :nu alcool nu tigari nu cafea, cipsuri, euri otravuri etc, cateodata mai exista si deviatii rare. Eu doar atata spun in concluzie consulta un specialist daca nu te simti bine sau ai intepaturi, palpitatii