| bubbles23 a întrebat:

Bună seara!
După un atac de panică, pulsul și tensiunea arterială revin imediat la normal?

Am experimentat acum 30-40 de minute un fel de atac de panică (puls mare subit, fără motiv, nevoia de a chema ambulanța, tensiune mare, etc), iar acum, după ce m-am mai liniștit, am luat și un aspacardin, tensiunea încă este 135/110, iar pulsul 105. Mă îngrijorează tensiunea, mai precis acel 110 (știu că nu e bine să fie atât de mare). Nu simt că mă doare în piept sau după ceafă, dar asta indică tensiomentrul și puterea cu care bate inima.
Mulțumesc! O seară frumoasă tuturor! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| franciscintaiul a răspuns:

Salut. Din ce cauză ai atacuri de panică? Ce vârstă ai? Atacurile de panică apar pe baza stresului emoțional, depreisiei, singurătății. Există și o cauză fiziologică și anume deficit de calciu sau magneziu sau dezechilibre hormonale. Deci dacă ai sub 40 de ani nu există un motiv real să ai problemele alea la inimă. Ai grijă ce mănânci. Fă sport și dacă ai probleme emoționale consultă un terapeut. În caz de forță majoră medicul îți va prescrie betalocante sau hipotensive, dacă ai peste 40. Până una alta ascultă o muzică bună și relaxează-te. Fă sex. https://youtu.be/bN6COG6UQzA?list=PLkvl9lne79u_c8bWq41Ren9rEpiiPhdKT

| bubbles23 explică (pentru franciscintaiul):

Sunt fată, am 24 de ani.
Nici eu nu știu de ce am aceste "atacuri de panică"... Sunt o fire mai sensibilă și am rămas cu câteva chestii în urma unui deces în familie (acum șapte ani). Anul acesta, în iunie, a avut loc un alt deces în familia noastră, și de atunci parcă a cam revenit teama mea de moarte și boli. Acum, aceste atacuri de panică, dacă asta sunt, au început să se întâmple după ce am fost trezită brusc într-o dimineață. Nu eram panicată, doar mi-am pus mâna pe piept, pentru că mă deranja, și nici nu puteam ține pasul cu ritmul inimii, atât de repede bătea (pe tensiometru erau 160 bpm și tensiunea 160/100, dar tensiunea cred că s-a mărit când mi-am simțit pulsul extrem de rapid și m-am panicat).

Stresată cred că sunt tocmai din cauza asta... Mă mai calmasem și nu mai avusesem stări din astea, dar apar subit, nu îmi dau seama de ce. Totuși, chiar dacă nu am stări când îmi crește brusc pulsul, am momente când simt ca un impuls puternic în piept și gât, și dacă pun mâna pe piept, să verific cum bate, pare că bate prea lent și într-un mod "dezordonat", neregulat. La ecografia la inimă mi s-a spus că inima e sănătoasă, dar nu pot înțelege ce altceva aș putea avea... Calciul și magneziul erau în regulă acum o lună, două. Ar fi putut acestea să scadă atât de repede? Ce e drept, mă simt puțin mai bine când beau aspacardin, care știu că are magneziu.

Am și un fel de dezechilibru hormonal: TSH-ul este cu mult peste măsurile lui normale (tiroidită autoimună cu hipotiroidism sub tratament). Doctorul mi-a schimbat doza, dar am pulsul atât de mare constant (100-105), încât mi-e teamă ca o doză mai mare de euthyrox să nu îmi creeze și ea palpitații... E un cerc vicios, din păcate...
Mulțumesc mult pentru răspuns și înțelegere! ❤️

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la psihiatru daca ai atacuri de panica, sa primesti sfaturi si tratament adecvat, ca sa-ti revii.
Ambulanta nu ia pe cei cu atacuri de panica, ca nu-i nici un pericol de mparte, doar o sperietura inventata de creierasul persoanei bolnave.

| L3golaS a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu prea ajuti, si se vede ca nu ai trecut prin asa ceva.Depresia/anxietatea, atacurile de panica exact asta cauta, sa vina cineva sa ma salveze.Chiar daca pentru unii nu e grav, pentru oamenii care trec prin asta poate face diferenta intre "sa traiesc" sau sa ma agat de grinda.te rog mult nu mai da sfaturi daca nu ai trecut prin asa ceva, tot tie ti se parea ca o fata e "nebuna" sau " tu nu esti sanatoasa". Habar nu ai ce e depresia si dai sfaturi doar sa fi in top pe TPU. Depresia e o boala si te pune in fata shtreangului. Fara sa vrei. Dar tu nu ai trecut prin asta asa, ferice tie, dar nu mai da sfaturi doar ca sa apari in top pe TPU

| L3golaS a răspuns (pentru Violleta2022):

Si da... Depresia e dovedita unul dintre principalele pericole de sinucidere. Nu e pericol de moarte, dar poate cauza moartea.sau pe intelesul tau sinuciderea, dar pentru tine " nu exista asa ceva"

| Violleta2022 a răspuns (pentru L3golaS):

Nu te poate salva nimeni, decat TU isngur daca faci ce trebuie!
NU exista ajutor din fara in problemele mentale, decat medicul psihiatru si TU sa faci numai ce trebuie.
Pierzand noptile pe inetrent, online pe forum NU vei fii capabils a-ti imbunatatesti sanataea si nici sa te insanatosestei.
Este vital sa intelegi ca DORMITUL trebuie sa fie la tine cel mai tarziu la ora 22, ca cei doi hormoni vitali cierului sa se poate produce, fara de care sanatatea ta mintala nu se poate reface.
Am trecut prind epresie, am trecut si printr-un cancer si stiu foarte bine ce vorbesc, de aceea iti spun ca TU esti singurul care te poti vindeca daca faci ce trebuie si tu la acest moment nu faci.

| bubbles23 explică (pentru L3golaS):

Mulțumesc pentru înțelegere. Doamna nu înțelege nici că psihiatrul tratează bolile psihice (ex: schizofrenie), iar dacă te duci cu atacuri de panică la el, te trimite instant la PSIHOLOG.

Din păcate, oamenii care nu au trecut prin asta nu au habar cât de greu e să controlezi ceva incontrolabil (panica, teama de moarte, etc) și nu au experimentat niciodată un atac de panică în care ai puls 130+, tensiune mare și simți că mori, nu au de unde să știe, așa că... Îi înțelegem și invidiem, și le urăm baftă la urcatul în top pe TPU happy.

Mulțumesc mult pentru răspuns și înțelegere! ❤️

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Aspacardin, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| bubbles23 explică (pentru IRINACRETU):

Bună seara! De ce anume? Îmi pare rău, pare o situație foarte ciudată să primesc un astfel de răspuns și nu înțeleg cum poate un reprezentant al acestui medicament să fie pe acest site thinking

| franciscintaiul a răspuns (pentru bubbles23):

Ignoră răspunsul care îți cere datele personale. e scam.

| bubbles23 explică (pentru franciscintaiul):

Chiar mă gândeam la asta. Ce reprezentanți ar sta să caute oameni care folosesc Aspacardin pe TPU? laughing
Mulțumesc! ❤️

| IRINACRETU a răspuns (pentru bubbles23):

Buna dimineata. Nu este nimic ciudat. Tocmai pentru ca persoanele care se confrunta cu anumite afectiuni cauta raspunsuri pe forumuri, companiile farmaceutice incearca sa colecteze informatii si de aici, pentru a avea o baza de data mai larga referitoare la administrarea medicamentelor. Nu este niciun scam, este o activitate voluntara - daca doriti sa raspundeti la un chestionar sau nu.

| L3golaS a răspuns:

Va rog eu mult de tot. In cazuri din astea, nu mai cautati frate raspunsuri pe internet... Mergeti frate la medic, la urgenta la cardiolog, la neurolog la prima farmacie, la primul cadru medical. Lasati dracului o data si pentru tot deauna costurile si aveti grija de sanatatea voastra. Dai dracu de 100- 3- 500 de lei, fie 1000 5000 o sutavde miii... In cazuri care va pun sanatatea in pericol. Mergeti naiba la medoc nu mai cautati pe internet

| L3golaS a răspuns (pentru L3golaS):

Scuze gramatica. Am scris in graba si impulsiv

| bubbles23 explică (pentru L3golaS):

Eu am mai avut aceste stări și am fost și la urgențe, unde nu mi-au făcut nimic altceva în afară de a-mi da o pastilă pentru pulsul mare, și să îmi spună că am atacuri de panică. Eventual, am fost separat la consult la cardiolog, unde mi-a zis la ecografie că inima ar fi sănătoasă și că, la fel, crede că ar fi totul de la gândurile mele. Mai trebuie să efectuez un holter, ca să dea un verdict. În rest, nimeni de la urgențe nu mi-a zis ce ar putea fi, la EKG ar fi ieșit totul bine...
Am întrebat aici pentru a mă mai calma.
Mulțumesc pentru răspuns! ❤️

| L3golaS a răspuns:

Tensiunea nu e neaparat de la stres, poti sa ai ficat gras, poti sa ai afectiuni la rinichi, poti sa faci atac de panica urcad scarile, sau dupa ce fumezi o tigara, pe internet nu o sa gasesti niciodata raspunsul concret, medicul e singurul care iti spune cu exactitate de la ce... Si chiar si atunci verifici cu 2 3 medici diferiti...

| bubbles23 explică (pentru L3golaS):

De obicei, eu am tensiunea 110/75, dar doar în momentele alea cu atacuri de panică (dacă asta sunt) îmi cresc tensiunea și pulsul. Totuși, nu știam cam în ce interval își revin la normal după un atac de panică și, neavând un medic pe care să îl întreb un lucru banal, m-am gândit că aici poate s-ar putea găsi cineva care a mai experimentat.

Am fost și la urgențe și la cardiolog, dar nimeni nu a găsit nimic, la ecografie mi s-a spus că inima e sănătoasă, dar aceste stări ciudate continuă, deși nu mă simt panicată și totul apare subit și fără vreun avertisment...

Mulțumesc pentru răspuns!