| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Am 20 ani si in mijlocul pieptului am un os mai iesit afara pe partea stanga si il simt foarte tare cand pun mana pe el. Oare e vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil este o deformatie cu care te-ai nascut.
Mergi la medic si fa-ti investigatii sa vezi de ce natura este acea deformatie, poate se poate corecta.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca il ai de cand te stii e pectus carinatum si e o malformatie congenitala. Adica asa te-ai nascut si nu e nicio problema in afara de cea estetica. Nu o sa iti afecteze nici inima, nici plamanii si nici altceva acea deformare.
In schimb daca a aparut recent trebuie sa mergi la medic pentru investigatii, poate sa fie un osteom sau o fractura din cauza unui traumatism sau orice altceva. Noi nu avem cum sa ne dam seama ce e.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Poate sa fie scolioza lombara.