| Tzigaret a întrebat:

Salut.
Am 24 de ani si am inceput sa ma ingras, am 1.74 inaltime si o greutate de aproape 78kg. Pana acum nu am avut treaba cu greutatea...din 55 60 kg nu ieseam, puteam sa mananc orice, oricat, la orice ora.
Acum in schimb am si mesele date peste cap, nu mananc regulat si cand mananc consum foarte multa paine.
Ce ar trebui sa fac? Ce sa mananc.
Sunt baiat btw, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Obiceiurile proaste te prind din urma. Trebuie sa ai mese regulate: mic dejun, gustare, pranz, gustare, cina. Sau doar mic dejun, pranz, cina, in functie de cat de mult mananci.
Nu mai manca noaptea si nu mai baga paine in tine. Toate aceste obiceiuri proaste te vor imbolnavi in timp. Nu mai ai metabolismul unui adolescent.
Intra aici si calculeaza cate calorii ar trebui sa mananci zilnic ca sa slabesti: https://www.calculator.net/calorie-calculator.html
Pentru fizicul tau ar trebui sa mananci 1800 calorii zilnic daca faci miscare 1-3 ori pe saptamana. Asa vei slabi sanatos.
Variante Mic dejun:
1.Omleta (2 oua) cu spanac si rosii
2. Terci de ovaz cu o cupa de proteina si fructe de padure congelate
3. Smoothie: jumate de banana, fructe de padure, cupa de proteina si seminte de chia sau unt de arahide
4. Avocado intins pe paine prajita, cu zeama de lamaie si felii de rosii.

Pranz si cina:
1. Piept de pui cu cartofi natur/sau orez si salata
2. Supa de legume cu paine prajita
3. Peste cu legume
4. Chicken veggie wrap: tortilla cu hummus, pui, spanac, rosii, si masline sau ce iti place tie.
5. Salata cu naut, branza, salata verde, castraveti, rosii. Sau inlocuieste nautul cu pui/curcan.
6. Supa de pui
7. Chifelute vegetale cu bulgur si fasole pastai
8. Paste integrale cu ton
9. Paste integrale cu creveti

Gustari:
1. Iaurt grecesc 2% grasime cu capsuni/afine/jumate de banana
2. Mar cu unt de arahide
3. Crackersi integrali cu hummus
4. Branza light de vaca sau branza feta cu rosii
5. Migdale/sau caju cu iaurt
6. Putina ciocolata neagra
7. Protein balls https://www.eatingbirdfood.com/easy-no-bake-protein-balls-4-ways/

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fa ti analizele si vezi cum stai cu diabetul că ăla te face sa maninci mult si sa te ingrasi, unii slabesc de la diabet altii se ingrasă datorita starii de foame care este nonstop si numai ajunge organismul la saturatie deoarece este dereglat pancreasul numai secretă insulină.

| 1997onur a răspuns:

Eu da la dulciuri am loat 12 kilograme mănâncă la dulciuri beau la Aloe Vera în fiecare zi la muncă azi am băut 5 Aloe Vera și 2 kinder la cutie și un bounti și mi-am mai loat alte dulciuri dar nu le mai țin minte pe toate am 81 kilograme și am 170 la înălțime sunt ok laughing)) de fapt e nașpalaughing)) ma bag la slăbit de la anullaughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io de ex pana la 19 ani am fost schijă dupa aia dintr o data kg la greu. asa reactioneaza corpul mananca de 2 ori pe zi si gata si ultima masa la 19 cel tarziu si apa multa

| liliana77any a răspuns:

Buna!
Eu sunt fata si patesc acelasi lucru.
Tot 24 de ani am, iar de la un an la altul mai pun un kg doua.
Acest lucru se poate datora si hormoniilor.
Mai renunta la paine si fa miscare in parc, alearga sau mergi cu biciclata-eu asta fac.
Introdu in dieta ta salata, fructe si legume.
De asemena bea 2 l de apa pe zi.
Mult succes!

| elemonis a răspuns:

Buna.
Iti recomand sa te uiti la urmatorul videoclip care vorbeste despre slabit intr-un mod sanatos. https://www.youtube.com/watch?v=ySOsldQa5_g&t=81s
Informatiile sunt din sursa sigura, intrucat persoana care vorbeste a studiat medicina.

| Amvenitsăajut a răspuns:

Stresul, oboseala și organismul dat peste cap oferă probleme de genul. Sau slăbire excesivă. Depinde cât de sănătos mănânci, cât de complex și ce. Nu te sfii de la mancare dar caută ceva cât mai natural, diversificat. Dacă hrănești corpul foarte rar, când prinde mancare baga la rezerve pentru supraviețuire. Sper să te ajutehappy