| roxanamatache75 a întrebat:

Salut TPU!
Am 20 de ani, 155cm, 35kg si vreau sa ma ingras astfel incat sa ating greutatea normala conform varstei si inaltimii mele.
Am inceput recent(de pe 26 august) sa consum minim 623kcal si voi continua sa consum de 5 ori pe săptămână(bineînțeles ca mai consum pe langa aceste "cifre": apă, iaurt, lapte, paine goală, fructe si alte gustari dar prin kcal eu ma refer la mesele principale).
Daca as consuma 623kcal doar 5 zile pe săptămână, cate kg voi avea in plus la sfarsitul lunii sau cat imi va lua sa ajung la 45kg(greutatea normala)?
Dar daca as consuma dublu(1246kcal) doar 5 zile pe săptămână: cate kg voi avea la sfarsitul lunii sau cat timp imi va lua sa ating greutatea normala?
Credeti ca este posibil sa ajung la 45kg(sau mai mult) pana la sfarsitul anului cu minim 623kcal timp de maxim 23 de zile pe luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ca o nota initiala, apa are 0 (zero) calorii, deci nu intra in calcul.

Pentru orice plan de dieta, fie ca este pentru a lua sau a pierde greutate, se iau in calcul toate caloriile ingerate, deci toate mesele si gustarile, dar si caloriile pe care le consumi prin activitatile desfasurate (curatenie, pregatit mancare, scoala, job, mers la cumparaturi, sport, plimbari etc.).

Daca am presupune ca efortul fizic este minim (deci nu faci sport), tu ai avea nevoie de minim 1400-1500 kcal pentru a te mentine la greutatea actuala.Deci planul alimentar pe care l-ai expus tu, este unul insuficient, care iti pune in pericol sanatatea avand in vedere ca esti subponderala.

In cazul tau, poate ar fi bine sa ceri sfatul unui nutritionist.Ar trebui sa iti faca un plan alimentar in functie de necesitatile tale, astfel incat sa ajungi la greutatea optima (intre 43 si 63kg in functie de constitutia ta si de starea medicala generala).

| anonimuIl a răspuns:

La înălțimea de 1.55 ar trebui să ai 10 kg sub înălțime, adică 45 de kg.