| ionutz123y a întrebat:

Am 46 de kilograme si 14 ani si as vrea sa ma ingras mai repede cu vreo 4-5 kilograme...Cum as putea sa ma ingras mai repede, ce sa mananc...Dau Funda celui mai folositor raspuns.Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| MarieStephan a răspuns:

Incearca sa mananci alimente cu grasime (gen carne mai grasa) sau carbohidrati
P.S. Eu la 13 ani am 56 de kg happy
Funda?

| AbcAbvc a răspuns:

Ca sa te ingrasi in mod sanatos te sfatuiesc sa mananci cate 3 mese pe zi cat mai bogate in proteine, lipide, grasimi etc... Si sa iei gustari. Gen: la 10 dimineata-mic dejunul- oua facute jumeri cu branza, cu o paine prajita cu unt, sau o paine cu gem, si o cana cu lapte, sau iaurt. Apoi o gustare: ia-ti si ronataie happy..alune, fistic, nuci etc. Masa de pranz pe la 13-14... Mananci neaparat carne cu harnitura la alegere si de ce nu o supa sau ciorba cat mai bogata. Dupa o gistare din nou: de ex un iaurt cu cereale, stafide, poti adauga si banane, portocale si esre foarte gustos! Apoi cina: pe la 18-19... De ex acelasi meniu care l-ai mancat si la pranz... Apoi inainte de culcare mai poti manca o paine cu ceva, un fruct, orice! Si daca mai faci si sport... Vei avea surpriza sa observi cum cresti in greutate si-n masa musculara! Sper ca te-am ajutat... Ps. Sfaturile mele nubse compara cu ale unui nutritionist, dar eu am reusit sa pun asa 5 kg fara sa adaug straturi de grasime... Bafta!