| SantosCJ a întrebat:

Am auzit ca poti face operatie pentru a nu mai avea miopie decat dupa ce ochiul este complet dezvoltat. Am 16 ani si as vrea sa fac operatie.Este posibil sa fac chiar daca ochiul nu este complet dezvoltat ( si daca da, rezultatele o sa fie >temporale)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e posibil sa faci, fiindca poti distruge ochiul. Rezultatele pot fi dezastruoase, nu temporare, ci definitive.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Operatia nu se face chiar asa simplu, in sensul ca te prezinti platesti o suma de bani, pleci in 5 minute si esti gata. Intai se fac o serie de teste la nivelul ochiului prin care un medic oftalmolog decide daca esti de operat sau nu. Daca nu ai inca 18-21 de ani nu cred ca te opereaza vreun doctor.

| Paler_Ioan_1995 a răspuns:

Nu deoarece find in crestere dupa operatie say putea ca ochiul sa se regenereze la forma initiala