| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am auzit si la televizor si de la prieteni ca in zilele de azi copii de 13 sau 14 ani intra in coma alcoolica. Cum se manifesta aceasta coma alcoolica? Mai poti fi treaz? Poti lesina? De murit se poate muri oricum, dar as vrea sa stiu cum se manifesta? Persoana respectiva se mai poate tine pe picioare asa cat de cat? Is curios sa stiu, nu am baut niciodata sa ma imbat ca beau cu masura si am 19 ani si am in cartier un prieten care il invata pe fratisu de 10 sa bea si sa fumeze si chiar mi se pare anormal inainte nu era asa, peste vreo 10 ani o sa vedem ca in loc de suc o sa le fie oferite copiilor bauturi alcoolice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stare de coma alcolica este acceasi ca stare de inconstienta.

| Florenta16 a răspuns:

Coma alcoolica=moarte clinica.
Iti revii cu greu din aceasta coma, ca nu e o coma simpla ca sa zicem asa, si in plus iti face spalaturi ca sa elimine corpul alcoolul si eventual daca iti cedeaza inima de la alcool, te trece pe aparate. Sanse minime sa traiesti, dar si cu traume!

| Ioscaa1 a răspuns:

Coma alcolica.Adica cam greu de inteles pentru tine daca nu te-ai imbatat niciodata pana acum.Pur si simplu ametit faci tot felul de chesti fara sa-ti dai seama vorbesti aiurea.Te simti ca si cum nu-ti pasa de nimic faci tot ce vrei. Sper ca te-am putut ajuta

| Lhurricane a răspuns:

Cand intri in coma alcoolica nu mai esti treaz, iti pierzi constiinta si trebuie sa ajungi la spital cat de repede.

| balanclaudiu13 a răspuns:

Zilele de azi? azi e numai o singura zi. si da cand intrii in coma alcoolica sunt cam 30% sanse sa iti revii celelalte 70% poti muri.