| Marinicafloridetei123 a întrebat:

Salut, am avut fisura la picior, entorsa, am stat 2 sapt cu el in ghips si l-am scos, mai este putin umflat si ma doare calcaiul daca calc usor, nu cu greutate. Care e cauza sau ce pot sa fac sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ai stat prea putin daca ai avut fisura, se tine ghipsul minim 3 saptamani sau risti sa il rupi definitiv si sa se si deplaseze si atunci ajungi la operatie.Mergi si pune-ti iar ghips si mai rabda macar o saptamana ca altfel e de rau

| Marinicafloridetei123 explică (pentru Felys):

Pai si daca pun gheata, fasa elastica, crema antiinflamatoare nu ar trebui sa ma lase? Ca umflat nu mai este asa rau... si la doctor nu pot sa ajung ca nu am cu cine ca parinti sunt plecati.

| Felys a răspuns (pentru Marinicafloridetei123):

Problema e fisura nu umflatura, daca osul nu s-a sudat bine cand calci e posibil sa plesneasca si chiar sa se deplaseze si atunci nu mai trece doar pus in ghips trebuie operatieCine naiba ti-a taiat ghipsul inainte de a se suda bine osul?

| Marinicafloridetei123 explică (pentru Felys):

Luni trebuia sa il scot eu l am scos duminica ca ma manca rau ok dar nu mai este umflat dar ma doare calcaiu cand calc care este cauza nu stiu ce sa mai fac...

| Felys a răspuns (pentru Marinicafloridetei123):

Acum cativa ani am avut si eu o fisura la degetul mic de la picior si mi-a fost indicat sa stau 3 saptamani cu ghipsul su dupa ce mi-a fost scos ghipsul m-a mai durut pana a venit vara si m-am dus la namol.Asta insemnand cam jumate de an ca fisura a fost facuta in iarna.Deabia dupa ce am facut o saptamana doua de namol au incetat durerile complet.Sa nu iti imaginezi ca va trece prea curand,o fractura de os trece in mult timp si nici sa nu prea faci efort,sa nu stai mult in picioare,sa nu alergi sub nici o forma,eventual te poti unge cu solutii antiinflamatoare, diclofenac, sunt mai multe. Daca ai posibilitatea sa ajungi la techirghiol vara asta ar fi nemaipomenit, daca nu, iti va trece dar in timp

| Marinicafloridetei123 explică (pentru Felys):

Oricum cand calc ma cam doare calcaiu dar in mers dispare calcaiu...dar dau cu lioton gel..mai pun gheata ...mai este umflat si putin vanat dar o sa treaca?