| AndreiCZM a întrebat:

Am avut hepatita și am ținut regim 6 luni însă vreau sa știu dacă fumatul afectează ficatul și analizele asupra lui.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul afecteaza sistemul imunitar, care este deja in pioneze din caua hepatitei, putand sa declanseze si sa accelereze un cancer de plamani.
Cand sistemul imunitar este scazut, nu-i dai otrava sa-l pui la pamant, ii dai numai lucruri sanatoase, sa-l intaresti si sa-l vindeci.
Asadar, evita fumatul sau statul in fum de tigara, ca si acela este la fel de nociv, pentru un sistem imunitar compromis, asa cum esti tu acum.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu afecteaza.
Cand fumezi, gazele le inspiri spre plamani, nu spre ficat.
Alimentatia afecteaza ficatul.

| LPCTSTR a răspuns:

Iese la analize de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident că afectează.

| irezistibilul a răspuns:

Nu, nu il afecteaza. Bautura, o alimentatie inadecvata, astea afecteaza ficatul nu tigariile