| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU acum 3 luni jumate am avut hepatita A si acum cateva zile am racit foarte rau am avut febra si am inceput sa iau pastile nu sunt antibiotice doctorul o zis ca nu o sa patesc nimic dar o inceput sa ma doara ficatul si vreau o parere se poate sa fac din hepatita sa-mi creasca din nou valorile ficatului adica sa-mi iasa rau analizele la control? DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, la raceala nu iei pastile, ca nu-i infectie!
Cu o problema deja de ficat, te-as sfatui sa mergi pe tratamente cat mai naturiste, care te vor pune pe picioare, fara sa produca nici o alta problema ficatului, sau altor organe.
Mierea de albine este extrem de eficienta la raceli!
Ceai caldut, indulcit cu miere de albine si zeama de lamaie! Asta este elixirul care te va scoate din raceala, foarte repede si usor.
Dar trebuie sa bei 4-8 cani cu ceai cald pe zi! Poti sa-l bei mai fierbinte, doar daca nu ai dureri in gat.
Daca ai si dureri de gat, atunci ceaiul trebuie sa fie caldut doar.
Pe piept, se va pune o punga calda cu sare sau grau si o vei tine acolo pana se raceste, se reincalzeste si se pune pe piept de cateva ori pe seara.
O baie cu apa calda, cat mai fierbinte chiar, ti-ar face bine, dar mare grija sa fie cineva acasa si sa te auda cand strigi, sa nu ti se faca rau in baie, de la apa prea calda. Dupa baie, te bagi direct in pijamale si in pat. Peste noapte vei transpira si este indicat sa te trezesti si sa te schimbi de mai multe ori, ca sa nu dormi cu pijamaua uda, ca este mai rau. Dimineata dupa aceasta asudare, te vei simti ca nou nascut, adica excelent!
Sanatate maxima!