| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU acum o luna am facut hepatita A si trebuie sa tin regim fizic si alimentar trebuie sa tin 6 luni sau mai mult daca ati avut hepatita spuneti-mi putin cum ati tinut regimul? DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Buna seara!
Da, am tinut regimul alimentar, si am evitat sa manance cineva,, dupa mine"..este necesar acest regim fizic si alimentar, sa se refaca functiile ficatului, vei observa ca obosesti usor
Evita prajelile, mancarurle grase, branzeturile fermentate, prajiturile grele, si cozonacul, sucurile acidulate, apa minerala,

In timp, iti vei reveni si te vei simti perfect, asadar, rabdare!
Aaa, si trebuie sa urmezi si un tratament medicamentoss daca ti l-au prescris si mergi la recontrol, repeta analizele la timp
Daca mergi la contol la alte cabinete, anunta ca ai avut Hepatita A
Sanatate multa!

| GaBByzZuuuuuu explică (pentru stejara2):

Dar la regimul alimentar mancai asa de pofta cate putin si din mancarurile interzise? Si dupa 6 luni ai inceput sa mananci normal si sa faci efort?

1 răspuns: