| georgianaanonim1 a întrebat:

Am avut ultimul act pe 15 iunie iar pe 18 mi-a venit menstruatia. Iau anticonceptionale. Chestia e ca acum cateva zile le-am incurcat putin, am luat una mai devreme, 2 pastile deodata. Mi-a venit menstruatia s-a terminat si acum am scurgeri maronii.
Tin sa mentionez ca am si racit, ma doare spatele si vomit. Stau cu mainile in apa rece. Ies de la caldura la frig. Prietenul meu nu si-a dat drumul in mine si iau anticonceptionale de mult. Sunt ff panicata pentru ca cineva mi-a spus ca asa i-a venit si ei cand a ramas gravida

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta pastilelor anticonceptionale (AC) trebuie cunoscut faptul ca NU exista anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE, pastila AC trebuie sa fie POTRIVITA organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% insa doar in cazul folosirii lor CORECTE (zilnic si mereu la aceeasi ora) si au avantajul ca dispare riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala. Pentru a avea eficienta maxima trebuie sa fie respectate intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, fiindca doar in acest caz ofera protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%.
Pentru a NU mai pati si alta data sa uiti sa folosesti zilnic pastila AC, ai putea incerca sa folosesti inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing. In cazul in care inelul NuvaRing a fost introdus in vagin incepand cu prima zi de menstruatie, din acel moment in organismul tau s-a instalat protectia contraceptiva totala si in consecinta incepand din acel moment s-au putut intretine contacte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin de fiecare data. Astfel ca se poate afirma : INELUL CONTRACEPTIV reprezinta cea mai sigura metoda contraceptiva inventata pana in prezent deoarece gradul de protectie asigurat depaseste 99, 7%, fiindca hormonii ajung in sange in mod continuu in cele 24 de ore ale zilei si nu din 24 in 24 de ore cum se intampla in cazul pastilelor AC. Din acest motiv protectie este mult peste cel oferit de pastila AC, Sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio retinere atat timp cat inelul NuvaRing este mentinut in vagin, formarea unei sarcini devine practic IMPOSIBILA. Daca inelul creaza disconfort atat femeii cat si/sau numai barbatului in timpul sexului, in acel caz inelul se poate scoate din vagin pe perioada intretinerii sexului. In FIECARE ZI inelul poate fi scos pentru o perioada de maxim 3 ore, insa este recomandat ca acest timp sa nu se depaseasca 2 ore. Dupa ce inelul este spalat cu apa rece, acesta se reintroduce in vagin. Teoretic sarcina se poate produce cu totul accidental, fiindca conform specialistilor acest lucru se poate intampla odata la 120 de ani de folosire continua a acestui inel.
Multa sanatate!

| Blueberry8 a răspuns:

Pastilele alea se iau fix cand trebuie, altfel adio efect! Nu exista menstruatie cand esti insarcinata, ci o sangerare (menstruatie falsa se mai numeste) diferita fata de menstruatie(curge mai putin si te tine mai putine zile). Chestia e ca daca tu ai incurcat pastilele alea acum cateva zile nu ai cum sa stii daca esti sau nu insarcinata! Plus ca actul sexual a fost cu 3 zile inainte de menstruatie deci slabe sanse sa fi gravida.Asteapta pana la urmatoarea menstruatie si daca nu iti vine faci test happy.

| Boerescu a răspuns:

Pai daca sunteti amandoi constienti ca el nu a lasat nimic in interior, de ce sa iti mai fie frica?