| Foartetare2700 a întrebat:

Am cateva intrebari:
1) Cum le spun parintilor ca simt ca am nevoie de ochelari?
2) Unde pot sa ma duc la control oftalmologic in Craiova?
3) O sa imi puna picaturi in ochi?
4) In cat timp imi da ochelarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu trebuie sa te feresti si nici frica sa iti fie sa le zici parintilor de "necazul" tau.
Rau faci ca nu ai incredere in ei.
Te duci la parinti si le zici ca ai probleme cu vederea si te afecteaza la scoala.
Te vei duce la medicul de familie si vei cere trimitere pentru oftalmologie, acolo, in urma unui control, iti va zice ce este de facut si ce tratament vei primi.
O zi bunahappy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Mama tata nu vad bine si vreau sa merg la un control. Nu vad de ce atatea complicatii.

2. La orice cabinet oftalmologic

3.Depinde cum decurge controlul

4.Depinde unde ii faci, se pot face si in 1-2 zile

| Fatamuntilor a răspuns:

Parintiii si profesorii trebuie sa observe asta.
Ii zici simplu,, Mama, tata, nu prea mai vad bine''
Impreuna cu un parinte mergi la medicul de familie.Iti va de trmitere la specialist unde iti faci programare in aceeasi zi sau in ziua urmatoare.
Acolo vei stabili ce este de facut.
Picaturi iti va pune, probabil pentru dilatarea pupilei, nu doare.

| BlackOath a răspuns:

1. Pune-i sa tina o carte la o distanta de 5-6 m. Daca nu vezi clar, atunci ai miopie. Daca ai dificultati in a citi ceva de la o distanta de 30-40 de cm, inseamna ca ai hipermetropie. Bineinteles, exista si alte afectiuni, dar acestea sunt cele mai des intalnite.
2.Nu sunt din Craiova, dar controale poti face oriunde, inclusiv la spitalul judetean... logic.
3. Nu neaparat, se folosesc pentru a dilata pupila, eu de exemplu nu am avut nevoie.
4.O saptamana, doua maxim.

| sarulesti a răspuns:

1) Nu este o boala grava incat sa fii nevoit sa ii pregatesti, spune-le ca iti face figuri vederea si crezi ca ai nevoie de ochelari, sa te duca la un consult oftalmologig. Si de preferat consultul sa fie facut intr-un cabinet de catre un Dr. nu la magaazine de optica de tehnicieni, consultanti sau te miri ce mai sunt aia.
2) Nu stiu sa-ti raspund cauta pe net.
3) Daca are dubii asupra dioptriilor poate lua decizia sa-ti puna picaturi, sunt ok nu patesti nimic, nu te dor ochii doar ca dupa administrarea lor o sa dezvolti o hipersensibilitate la lumina in mod special si nu o sa mai vezi bine aprox 3 ore, dar presupun ca nu esti sofer si te poti duce insotit sa nu pici in vreo gauta de canal.
4) In cateva zile din momentul efectuarii comenzii si platii avansului. te vor anunta cu siguranta.
Asa ca fii fara frica!