| GGabiy a întrebat:

Salut, am cateva intrebari, imi pot fisura/timpanul de la casti? si daca l-as avea fisurat sa zicem ar trebuie sa ma doara daca imi intra apa in ureche? si in cat se reface daca e mica gaura? si are legatura cu urechea daca ma ustura nara dreapta cand ma bag sub apa si imi tin respiratia? sau e de la clor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Trebuie să „le îndeși" bine ca să-ți fisurezi timpanul. Totuși, poartă unele de tip on-ear. Doar medicul îți poate spune cum și în cât timp se reface timpanul. E INTERZIS să lași apa să îți pătrundă în ureche dacă ai fisură de timpan.

| GGabiy explică (pentru ChristianKalman):

Ar trebui sa ma doara daca las apa sa intre, nu?

| ChristianKalman a răspuns (pentru GGabiy):

Da, du-te și consultă un medic specializat pe ORL, cere-i trimitere doctorului tău de familie.