| Raul199612 a întrebat:

Am cumparat ieri recipiente pentru analaze si nu stiu care e saunu si care e urina... adica pe una scrie "uroculptor" - stiluta mica si mai groasa si "Prococulptor" sticluta lunga si subtire cu un fel de bat la capac puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Garielu a răspuns:

Uroculptor-ul este clar urina si Procoultor-ul este presupun ca este saunul

| Raul199612 explică (pentru Garielu):

Am cam luat-o logic, si sticluta de procoultor are un bat in capac puppy dog eyes

| Garielu a răspuns (pentru Raul199612):

Deci urocultor-ul e sigur de la urina.Procoultor..nu cred..sigur ai scris corect? Daca nu suna doctorul de familie, sau intreaba unde ai cumparat.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu lingurita din plastic atasata de capacul procultorului recoltezi o proba din fecale.
Urocultorul este recipientul in care se recolteaza cat mai steril urina --- vezi cum se recolteaza :http://www.cdt-babes.ro/recomandari_teste_medicale/urocultura.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uroculptor-ul e urina si Procoultor-ul este scaunul!
Te pup!