| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Am de ceva timp durere in zona toracică stânga (în zona inimii, omoplat și mana) am fost la 3 medici cardiologi și toți mi au spus că inima nu are nimic.
Insa majoritatea mi au spus că s-ar putea sa fie nevralgie intercostală.Fac uneori niste crize urate de durere și inima parcă îmi sare din piept.Azi am stat pe fotoliu vreo 2 ore și când m-am ridicat mi s-a pus o ceata pe ochi și inima bătea puternic (nu rapid) și amețeală. Chiar e posibil ca toate simptomele sa fie de la coasta? Că mi s-a recomandat fizioterapie si kinetoterapie pentru că am și probleme la coloana (lombosciatica, scolioza și spondiloza).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, este posibil.
Pentru nevralgia intercostala exista exercitii de gimnastica relativ simple, cu care te poti "vindeca" din cateva miscari. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai da ii de la un nerv care ii acolo. de doctori nici nu ma mir ce raspunsuri au ei. treaca sa vina altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la spondiloza cervicala se trag toate problemele, și lombosciatica este destul de serioasa, tu ai și scolioza, mâine poimâine și lordoza, ești lovit de 3 probleme destul de serioase cu coloana, mai ales spondiloza că este o boala care degenerează daca nu e tratata corespunzător. De la spondiloza poți avea probleme și cu tensiunea, tiuit in urechi ( acufene ), degetele de la mana sa le simți amorțite, brațul, probleme cu vederea etc.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Ce ti s-a spus cu > nevralgie intercostală < este perfect adevarat - probleme la coloana cum ar fi: lombosciatica, scolioza, spondiloza, etc. iti produc acea durere in zona toracică stânga pe directia inimii si spre omoplat si e posibil de multe ori sa simti și mana cateodata ca un fel de amortire - insa fenomenul este de acel junghi in spate cum se spune pe directia unor coaste si a unor muschi sau zone de pe spate de la coloana de la vertebre. Cei care sunt grasi (supraponderali) au astfel de probleme si astfel de probleme au si cei care dorm pe o parte mai mult pe partea inimii sau dorm ghemuiti si incovoiati. Pentru protejarea inimii recomandarea celor de specialitate este sa se doarma mereu doar pe partea opusa inimii sau cu fata in sus pentru a preveni presare pe inima din cauza pozitiei in pat. Aceste dureri pot trece in timp prin exercitii pentru coloana si prin bai calde cat se poate suporta ca apa calda insa aceste dureri pot aparea din nou in sezonul rece la frig sau daca se sta in curent si spatele nu e protejat de frig. Exista in comert si poti cauta pe Google acea centura - dispozitiv de indreptare a coloanei - adica purtat coloana este fortata sa stea in pozitia corecta dreapta si nu da voie coloanei sa se curbeze in spate cum multi au facut cocoasa numita scolioza.

| mustateajenifer19 a răspuns:

Bună! Ai găsit între timp un răspuns plauzibil? Am și eu aceeași problema