| anonim_4396 a întrebat:

Mă ajută și pe mine cineva cu un răspuns, va rog?
Ziua când stau am undeva la 80-90 de bătăi pe minut și o stare nasoală, slăbit, dureri, amețeli și dacă mă ridic în picioare îmi ajunge la 110-120 de bătăi, când merg (cobor scări, mă plimb, urc)ajunge la 130-140 și fiind și slab simt că îmi iese inima din piept, pe când serara după ora 23 chiar daca stau sau merg am 60-70 de bătăi (iar dacă mă plimb și cobor, urc scări ajunge până la 100 de bătăi) stau la etajul 5, ceva efort tot e și merg 1 km maxim, indiferent că fac asta de 10 ori pe zi, iar seara mă simt ok.Am fost la foarte multi medici cardiologi și mi-au zis că inima e sănătoasă.Un alt lucru care mă deranjează,in zona stângă a gatului in fața,pulsul inimi e foarte vizibil (parcă am inima in gat).
Probleme de sănătate ce le am sunt la coloana, dar de mâine încep tratament (fizio-kinetoterapie). Un doctor mi-a spus că s-ar putea să am un deficient de Calciu, Magneziu, D, Fier sau orice altceva, sau posibil din cauza coloanei sa am nevralgie in zona toracică fix pe inima la coaste și de acolo treabă asta.Am 21 de ani și 50 de kg (slab rău) la 1.70.
Întrebările ar fi, unde să mă duc sau la cine și ce analiza pot face ca să văd dacă am deficienta de vitamine sau minerale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bataile inimii chiar sunt perfect normale si cresc usor cand mergi, fiindca asa este nromal la tot omul!
Esti totusi sub-ponderal, adica extrem de slab la 1.70m si 50kg.
Pune mana si hraneste-te sanatos, ca de aia esti asa de slabit, fiindca esti sub-ponderal! Ai mare nevoie sa iei in greutate 20kg!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dacă ar fi să pariez pe ceva, ar fi anemie. Du-te neapărat la doctor.

| Cksihja a răspuns:

De unde știi exact că ai așa tensiune după un aparat specializat sau după ceas. Ceasul care poate măsoară și pulsul nu este așa exact ca un aparat medical.
Dacă medicul suspectează că ai hipertensiune arterială te poate trimite să faci analize pentru a afla cauza exactă, îți va spune ce analize îți trebuie și unde poți să le faci.

| Anthony7 a răspuns (pentru Cksihja):

Tesniunea o am mai mereu 12 cu 8, bătăile inimii sunt multe după părerea mea

| sticletele a răspuns:

Curios faptul că seara te simți ok. Mă gândesc că pe timp de zi te deranjează ceva și îți crește frecvența cardiacă. Sunt o groază de afecțiuni, nu pot să îmi dau seama despre ce e vorba, dar un lucru e probabil sigur: ești sensibil la unul sau mai mulți dintre factorii ambianți din timpul zilei (lumina soarelui, zgomotul etc.) sau pur și simplu seara inima îți obosește. Cât despre pulsul vizibil al inimii, probabil e pentru că ești subponderal. Încearcă să te îngrași. Îți recomand să îți iei un supliment cu magneziu si potasiu de la farmacie. Nu dăunează, doar încearcă să vezi dacă schimbă ceva. Nu pot decât să îmi dau cu părerea, nu sunt cadru medical.