| Floreenofficial a întrebat:

Salut! Am de făcut 2 RMNuri(remeneuri)și mi-e frica de nu mai pot, degeaba sunt băiat.Si mai am și o problema destul de grava și mă și injecteaza cu substanță de contrast și totul durează cam o ora.O încurcătură destul de mare! Oricum vreau sa le fac.Ma duc să mă înscriu! Ajutor! Ce mă fac? Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

E foarte ok, nu ai de ce sa te sperii. Gândește-te la diverse, ca sa treacă timpul.
Eu preferam sa țin ochii închiși mă ajuta mai mult sa mă concentrez. La un moment dat e posibil chiar sa te ia somnul laughing. Îți va da ceva sa tii in mâna și dacă te ia panica strângi din pompa aceea și vine cineva și te scoate de acolo.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atat dureaza un examen RMN.
Daca vrei sa fii examinat si vindecat, atunci trebuie sa rabzi 1 ora.
Oricum, timpul de examinare este mult mai scurt decat tratamentul pentru vindecare (daca e cazul).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi-e frica de nu mai pot. De ce ți-e frică? De ce anume? Cum simți frica?

| Floreenofficial explică (pentru sadrian46):

Sunt foarte fricos așa am fost dintotdeauna.

| Editocroci a răspuns (pentru Floreenofficial):

Măcar caută pe net să vezi ce efecte secundare are substanța asta de contrast.

| sadrian46 a răspuns (pentru Floreenofficial):

Ce înseamnă că ești fricos. Te-am întrebat, cum simți frica? Explică pentru tine și pentru mine, doar așa te pot ajuta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Floreenofficial):

Acea substanță de contrast te face să simți o ușoară fierbințeală. Doar atât.

| Floreenofficial explică (pentru Editocroci):

Așa mi-a recomandat/zis doamna doctor și mama zice la fel sa fac cu substanță de contrast că o elimin prin urina.

| Editocroci a răspuns (pentru Floreenofficial):

Aoleu,maică-ta e medic și știe ea? Doamna doctor nu ți-a zis ce efecte secundare are substanța de contrast.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Editocroci):

Cel mai probabil i se va administra gadoliniu, care e o substanța foarte folosită in RMN-uri. Dacă creatinina și ureea sunt bune ( face analizele înainte de investigație) se poate administra. E ca și cum am spune unui pacient sa nu facă radiografie ca are raze X și se radiază.
Dacă nu are alergie la substanța, nu este contraindicatie in administrare.

| Floreenofficial explică (pentru Editocroci):

Mama e îngrijitoare, lucrează de vreo 25 de ani la spital.Si doamna doctor nu a zis nimic de niciun efect secundar.A scris pe computer pe foaie.

| Editocroci a răspuns (pentru Floreenofficial):

Trebuia să-ți spună doamna doctor. Sau poți întreba tu. Ce faci cu corpul tău e problema ta, dar e riscant. Nu e ca și cum îți injectează apă. Tu hotărăști.

| Editocroci a răspuns:

Nu accepta substanța de contrast, are efecte secundare urâte.
Ce problema grava ai?
Și băieții au frici, e normal, tot oameni sunt și ei.

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Salut! și eu am făcut un control rmn acum acum câțiva ani și nu e nimic grav, doar că durează mult și te cam plictisești stand acolo nemișcat iar soluția aia de contrast e partea cea mai ușoară happy