| anonim_4396 a întrebat:

Am dureri in partea stanga a abdomenului, de sus pina jos. ce ar putea fi? ar putea fi de la antibioticele pe care le iau acum (ciprinol)? durerile sint destul de puternice si nu trec asa usor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai ciprinol iei pentru infectie urinara! probabil infectia e cauza durerii si nu medicamentele! incearca sa iei no-spa, o sa te mai linistesti!

| Vincek a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Dureri de la infectie sint jos la vezica si in regiunea de acolo ca e si vaginala infectia si deci nu are cum sa fie sus la coaste tocmai, ca pe mine sus ma doare unde se termina coastele, nu cred sa fie din cauza asta. Plus ce organe sint in regiunea aia? dupa cum am citit eu, acolo e splina, lobul stang al ficatului, colonul si pancreasul(corectati-ma daca ma gresesc, nu cunosc bine asta. De stomac sint sigura ca nu e asa durerea pentru ca am avut ulcer si stiu diferenta intre durerile de stomac. Cel mai mult cred ca ar fi pancreasul. Cine m-ar putea ajuta sa stiu macar ce ma doare pina ajung cu intrebarile la medic?

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Vincek):

Pot iradia dureri de la rinichiul stang in zona respectiva, tot din cauza infectiei! pe langa ciprinol nu ti s-a recomandat si un antispastic? este foarte putin probabil sa ai alta afectiune, iar din cauza unor astfel de infectii durerile iradiaza in toata zona abdominala! dar cel mai probabil rinichiul este cel care te deranjeaza!

| Vincek a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu cred. Stiu si durerile de rinichi cum e, ca de la infectia asta avuta de 2 ani am reusit sa simt de toate, alea sint altfel, mai calde dureri. Asta insa e ascutita puternic si uneori provoaca balonari puternice in intestine si e mai mult in partea din fata, chiar exact linga coasta din fata din partea stanga.Dc sa nu fie probabil sa am si alta afectiune? eu oricum mai am pe linga aceasta infectie alte afectiuni, deci e probabil sa mai fie si alta, tinind cont de un metabolism foarte slab avut. Oricum sper sa ai dreptate dar sint practic 90% sigura ca e altceva decit rinichii si vreau sa inteleg ce anume, ca acolo sint mai multe organe si e greu sa imi dau seama.
ce fel de antispastic? iau ciprinol, serrata, fluconazol si supozitoare. La mine infectia e mai mult vaginala pentru ca la analiza de urina niciodata nu au iesit bacterii, iar la secretie mereu, desi e si urinara ceara daca nu iese in analiza de urina.

| Vincek a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu cred. Stiu si durerile de rinichi cum e, ca de la infectia asta avuta de 2 ani am reusit sa simt de toate, alea sint altfel, mai calde dureri. Asta insa e ascutita puternic si uneori provoaca balonari puternice in intestine si e mai mult in partea din fata, chiar exact linga coasta din fata din partea stanga.Dc sa nu fie probabil sa am si alta afectiune? eu oricum mai am pe linga aceasta infectie alte afectiuni, deci e probabil sa mai fie si alta, tinind cont de un metabolism foarte slab avut. Oricum sper sa ai dreptate dar sint practic 90% sigura ca e altceva decit rinichii si vreau sa inteleg ce anume, ca acolo sint mai multe organe si e greu sa imi dau seama.
ce fel de antispastic? iau ciprinol, serrata, fluconazol si supozitoare. La mine infectia e mai mult vaginala pentru ca la analiza de urina niciodata nu au iesit bacterii, iar la secretie mereu, desi e si urinara ceara daca nu iese in analiza de urina.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Vincek):

Hhmmm.....in cazul asta chiar nu stiu ce sa zic! balonarea poate fi un efect advers al unuia dintre medicamente! poate ai un colon iritabil mai ales daca ai un metabolism incetinit! cel mai bine este sa mergi iarasi la medic! nu iti pune singura un diagnostic. mai rau te stresezi!
multa sanatate iti doresc!

| Vincek a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Am sunat acum medicul ginicolog care mi=a dat tratamentul si a spus ca probabil e pancreasul(cum am presupus si eu) si intestinul ca ele au legatura si ca tratamentul sa nu il intrerup+ sa tin dieta sanatoasa. De la ciprinol a zis ca nu trebuie sa fie asa ceva. Cred ca la mine era ceva acolo si pur si simplu de la antibiotic a cam dat reactie dar nu e efect negativ de la antibiotic anume. A si no=spa injectie sau pastila sa iau.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Vincek):

No-spa forte, o pastila! este un antispastic foarte bun! pai si ti-a zis sa iti faci un control la pancreas?

| Vincek a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

O sa vad daca trece cu no-shpa zilele astea si nu mai revine. Sper sa treaca ca am 2 ani numai pe la medici in fiecare sapt. Nu mi-a zis nimic de control. Oricum ajung vineri la ea ca trebuie o cauteriazare sa imi faca si o sa vad.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Vincek):

Off, imi pare rau ca treci prin atatea probleme! iti doresc multa sanatate si sper sa iti treaca durerea cu no-spa!

| Vincek a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Da, mersi mult. Si tie sanatate multa!