| denasos a întrebat:

Am făcut analizele pentru calprotectina și mi-a ieșit undeva la 69, peste 50, deci peste valoarea normala. Cat de grav este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Chrissy93 a răspuns:

Valoarea calprotectinei fecale (µg/g)

Interpretare rezultat

< 50

Rezultatul nu indica prezenta unei inflamatii a tractului gastrointestinal.

50-150

Rezultatul indica o inflamatie usoara a tractului gastrointestinal; raspunsul inflamator se poate datora unei infectii, alergii alimentare sau consumului de antiiflamatoare nesteroidiene.

>150

Rezultatul indica o inflamatie semnificativa a tractului gastrointestinal asociata cu boli inflamatorii intestinale, infectii, consumul de antiiflamatoare nesteroidiene, polipi, adenoame sau cancer colorectal. Sunt necesare investigatii suplimentare pentru a stabili cauza inflamatiei.

> 250

In plus fata de comentariul de mai sus: in cazul pacientilor cu afectiuni inflamatorii intestinale acest rezultat indica o perioada de activitate a bolii asociata cu inflamatia mucoasei. In cazul pacientilor cu afectiuni inflamatorii intestinale in remisiune clinica acest rezultat indica un risc crescut de recadere in decurs de 1 an.