| zuzi a întrebat:

Sunt insarcinata in 7 saptamani. Mi-am facut analizele si mie iesit valoarea fierului ff mare 242 ( val normale 50.4-170.2). Ma puteti ajuta cu un sfat? Cat este de grav acest nivel ridicat al fierului si cum poate sa-mi afecteze sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji, repeta sideremia peste o luna, iti garantez ca va fi mai scazuta,, sarcina isi va lua necesarul de fier. N-am vazut in cariera mea, gravida mare care sa aiba probleme din cauza fierului in exces, dimpotriva, sarcina anemiaza femeia gravida.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa din nou analiza, sa nu fie o greseala. O sideremie atat de mare nu poate safi aparut in cateva saptamani de sarcina si, daca o aveai mai de multa vreme, ti-ar fi aparut la analizele facute inainte de a ramane insarcinata.

Abh
| Abh a răspuns:

Ginecologii nostri nu indica Elevitul numai din luna a 7a de sarcina, se presupune ca pana atunci, copilul are de unde sa ia tot ce ii trebuie.Plus de asta, s-ar putea sa te ingrasi mai mult decat trebuie. La noi se prescrie in primul trimestru de sarcina Acidul folic, pentru prevenirea aparitiei spinei bifida la copil.

soothe
| soothe a răspuns:

Acum organismul tau se pregateste pentru a hrani fatul. Poate este prea "silitor". Uneori ar fi semne ca functiile ficatului sau si rinichilor sunt tulburate. Este bine sa lasi un medic sa se ocupe de chestiunea asta.
Sa iti dau un exemplu. Sunt peste 600 de cauze posibile pentru continut crescut de fier. Medicul pune laolalta alte semne, simptome pe care le ai, analize si poate face astfel un diagnostic diferential. "Gaseste" ce ai sau ai putea avea.
Hai sa dam medicului ce-i al medicului!

| zuzi explică:

Am uitat sa adaug ca acum iau elevit. sa-l opresc pana merg la medic? adica peste 3 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga mea, nu va fi ceva de speriat, multe din rezultatele analizelor in timpul sarcinii variaza de la normal, dar va trebui sa mergi cu rezultatele analizelor la medicul de familie, sa te ia in evidenta si el iti va spune exact ce si cum sa faci, nu te lua dupa cele ce auzi, caci fiecare sarcina este diferita de la femeie la femeie, si trebuie sa fii precauta, sa te feresti de automedicatie, de efort fizic mare, frig, tigari si bautura! sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa apelezi la doctor