| anonim_4396 a întrebat:

Am facut in urma cu 2 saptamani otita externa acuta, am fost la urgente, mi-a dat picaturi auriculare si mi-a trecut, a spus sa merg la un medic orl pentru evaluare, sa vada cum sunt. Am fost saptamana aceasta si am spus ca nu ma mai doare, doar putin cand apas pe tragus. M-a examinat, apasand pe ureche in interios si am spus ca nu ma doare. Mi-a recomandat oxacilina 500 mg de 4 ori zi la 6 ore - 5 zile. Si a spus sa revin daca nu imi trece. Voi ati mai luat acest antibiotic, cum ati fost de la el, ati avut probleme? Intreb, ca acum am auzit prima data de el. Iau de joi. Iau si flucovim si probiotic sa nu ma doara stomacul.

O nelamurire, curiozitate : Doza nu vi se pare cam mare? 500 mg de 4 ori pe zi, mi se pare mult... Abia astept sa termin cu el. Simt ceva deranjamente stomacale, dar ma gandesc ca e normal de la antibiotic. Am citit reactii adverse, dar nu am nimic pana acum, ce scrie acolo.

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Antibioticul e periculos indiferent de organism. E normal să te doară puțin stomacul pentru că doza și mie mi se pare puțin cam mare. Indicat e să urmezi tratamentu așa cum a spus medicul și să revii la el cu mai multe detalii.

| Nueimportant a răspuns:

Am luat in urma cu ceva timp. Nu am avut nicio problema, acum depinde de fiecare persoana in parte. Daca-mi aduc bine aminte ce am inteles de la medicul meu e ca e un antibiotic mai slab decat zinnat, augmentin, probabil d-aia ti-a dat doze mai mari. E doctor cred ca nu-ti dadea atatea doze fara a stii ce face.