| raduqu a întrebat:

Deci m-a durut foarte tare urechea dreapta zilele astea, asa ca ieri am fost la medic... mi-a spus ca am otita. Medicamente mi-a dat niste picaturi "solutie auricola ", iar ca antibiotic Zinat, si pansament pentru stomac Debridat. Insa nu functioneaza deloc, urechea ma doare la fel de tare. Intrebarea mea este : otita dispare repede sau va mai dura ceva timp pana trece? Si as putea sa fac ceva sa treaca durerea? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Inteleg ca de-abia ai inceput tratamentul, asa ca va trebui sa mai ai rabdare. Ti-ar putea reduce durerea un antiinflamator sau algocalmin.
http://www.i-medic.ro/......-urechilor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu vrei să te simţi mai bine după doar o zi?

Rezultatele tratamentului se simt/"văd" după 3-5 zile happy

Toate cele bune şi multă sănătate.

| drhotzu a răspuns:

In primul rand:
nimic nu trece peste noapte!
in randul doi:
doar picaturile au efect calmant, dar dureaza pana isi face efectul pentru ca probabil ai probleme la canalul interior...
iar pentru durere poti sa iei ceva pe baza de ibuprofen (nurofen, advil, etc.)

| Ingrid16dulcik a răspuns:

Pai...si pe mine m-a durut mai demult si nu am fost la medic (in fine eram racita), insa am cautat pe net si am folosit apa oxigenata. Daca vrei mai multe detalii cauta pe net! Eu imi bagam apa in ureche.Dar, mai intai informeaza-te mai amanuntit! SPER sa iti revii! Multa sanatate!