Întrebare recomandată | bzbzbz a întrebat:

am o otita acuta externa si sunt in a5a zi de tratament cu oxacilina si inca ma doare in interior si uneori simt un lichid care curge. Credeti ca ar fi vorba si de altceva? Urechea este si putin infundata. Maine am sa merg din nou la consult oricum...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mergi la medic si zii ca tratamentul nu da randament.
O zi buna si
Sarbatori fericite happy

| darrio2007 a răspuns:

De obicei te tine cam doua saptamani.Cu tratament.Mergi cu acest tratament inainte.Am avut si eu la fel pana acum cateva zile.

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Ai facut otita din cauza ca nu te stergi in urechi cand te speli pe cap (foloseste niste betisoare de urechi) sanu te lovesti cu ele =] baftaa

| AleXzpm a răspuns:

Am patit si eu asta asta vara in strainatate, am facut prea multe scufundari si am facut la fel ca si tine o infectie., mi-am pus ceva picaturi dubioase si mi-a trecut in aprox 4-5 zile. ciudat e ca mie nu mi-au curs chestii doar ca ma durea ORIBIL de rau,

| InVPent a răspuns:

În majoritatea cazurilor otita ține 7-10 zile, iar acel lichid îl secretă urechea împotriva infecției. Ganglionii sunt încă umflați. Normal trebuia să amelioreze antiobiticul din primele 3 zile.

| Polizey22 a răspuns:

... nu este nimic poate simti de frica, poate te temi de ceva?

doar curatati urechea cand simti, s-au curatati urechea in fiecare zi. Nu dat funda pana nu credeti ca a mers.

| CLAU944 a răspuns:

Mergi la medic urgend este o problema destul de grava. Funda?

| rahelamaria424 a răspuns:

Și mie mi sa întîmplat.
Probabil ai tras curent.Din urechi iți poate curge doar clei.
Sau poate ai avut ceva în ureche, cum ar fi:nisip un sămînță de la ceva etc.
Iți dau medicamentul meu.
Te cureți în ureche cu un bețișor apoi iți pui picături cu antibiotic.
Sau dacă ai intrat ceva scoți cu penseta și cureți cu un bețișor după ce l-ai scos.

| Mazzuccato78 a răspuns:

Buna, niciodata sa nu te mai stergi cu betisoare de urechi, mai mult rau fac decat bine. Foloseste coltul la prosop si sterge usor atat cat poti patrunde cu el...se spune ca nu este ok sa stergi toata ceara din urechi pentru si ea isi are rostul ei acolo de a proteja urechea de infectii. Acel lichid care il auzi/simti se afla dupa timpan si va disparea in timp, pe langa tratamentul pe care il vei lua de la doctor sa faci exercitii acasa punand mana la gura si la nas si sufland cu putere pana simti ca iese aerul prin urechi, fa asa de 2-3 ori pe zi si in cateva zile va disparea acea senzatie.

| Iulia95b a răspuns:

Eu ti-as recomanda Cefotax, sunt niste medicamente injectabile care isi fac efectul imediat. Dar ai grija in ce cantitate iei, sunt foarte puternice.