| User0987654321 a întrebat:

Salut, am făcut niște flotări (15, puține) și m-a durut pentru câteva secunde bicepsul de la mana stânga. 2 zile mai târziu, a început să mă doară iar atunci când întind mâna, probabil o întindere musculara. Mai înainte m-am uitat în oglindă și am văzut că atunci când îmi încordez bicepsul stâng ( nu mă doare ) bicepsul este dat puțin spre interior, și este mai mic cu 1 centrimetru decât bicepsul de la mana dreapta. Credeți că este grav? Mi s-a rupt vreun tendon? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca ti s-a rupt vreun tendon, ci ai facut intindere musculara deoarece nu te-ai incalzit inainte? Acestea se vindeca in decurs de cateva zile sau mai multe.

| gratargratar a răspuns:

Se poate sa se fi rupt unul dintre tendoane. Bicepsul are doua tendoane (de unde si numele), iar daca unul dintre ele se rupe, muschiul se scurteaza mai mult decat de obicei in contractie.

Du-te la doctorul de familie sa verifice si sa-ti faca trimitere daca este cazul. Se poate trai fara probleme si cu un tendon rupt la biceps, dar este inestetic.

Dar ma indoiesc ca ti-ai rupt tendonul de la 15 flotari... oricum, e recomandabil sa te duci la doctorul de familie.