| Alex432222 a întrebat:

Salut, am făcut o ecografie abdominala completa și mi-a ieșit la rinichi dilatare colico-pielica modest in rinichiul drept sau minore in partea stânga fără urme de calculi renali(cred ca i-am eliminat) am cautat un pic și ar fi HIDRONEFROZA, cred ca am și o infecție urinara la ieșirea urinei din uretra(ma mănâncă tot canalul), luni trebuie sa ridic examenul urinal. Beau 4-5 litri de lichide, ceaiuri, lămâie la recomandarea medicului.
Precizez ca am avut câteva obstrucții (nu puteam urina)
Urinez des și durere la urmare (la final).
Se tratează definitiv Hidronefroza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gandi sa iti dai singur diagnostic, acum nu e musai sa fie ceva grav. Fa bine analizele de urina si ce ti se mai spune si vezi si o parere de la un alt specialist. Calculii se formeaza din multe motive

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, cei cu hidronefroza sunt predispuși sa facă infectii urinare. Fa pe lângă sumarul de urina și urocultura cu antibiograma ca sa poată medicul sa îți dea tratamentul adecvat. Pana atunci bea multe lichide, mergi la toaleta cand te trece, nu amâna. Și programează-te la un urolog sa vezi ce e de făcut.

| Alex432222 explică:

Mulțumesc frumos pentru răspuns, am schimbat 2 urologi doctorii ăștia trebuie spânzurați, 1 doctor ma lua cu placebo și cu durerea de la nervi, am făcut și CT pe tema asta acum 1 an și după am făcut fizioterapie, alt doctor mi-a dat diagnostic de prostatica cronica dar nu am făcut nici o analiza, acum sunt în Italia sper ca aici sa fie ok

| Alex432222 explică (pentru Nirvanaaa):

Am făcut joi, antibiograma cu urocultura luni s au mari ma duc sa ridic rezultatul, marți trebuie sa ma duc și la doctor.

| Nume6 a răspuns:

Da, chiar poate sa dispara de tot din ce zici tu aici ai grad ușor eu de la grad sever la ambii rinichi am ajuns la grad ușor la stangul iar dreptul e vindecat. Hidronefroza e atunci cand urina se scurge incet din rinichi si asta poate duce la insuficienta renala ca sa previi asta trebuie sa te ţii să bei lichide cum ti-a zis ca sa antrenezi mai mereu rinichiul sa nu mai retina urina si astfel sa tratezi hidronefroza iti zic eu care așa am facut si am avut grad 4, acum am 1 la stangul si sper sa se vindece complet, poti sa faci si analize de sange sa vezi cum functioneaza rinichii tai Creatinina serică, Acid uric seric și Uree serică. Iti doresc multa sanatate