| TheGoodDr a întrebat:

Salut! Am facut o operatie si mi-a ramas o cicatrice mare. Pot sa scap de ea daca merg la un chirurg estetician?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Poti doar sa astepti sa se vindece. Operatia mea de apendicita e aproale inexistenta dupa 7 ani.

| TheGoodDr explică (pentru Mirel4412):

Pai au trecut 5 ani si e mare. Se vede. O am pe piept si vreau sa scap de ea, ca e oribila.

| Mirel4412 a răspuns (pentru TheGoodDr):

Cel mai bine este ca operatiile estetice de acest tip sa se faca dupa varsta de 18 ani, atunci cand se opreste cresterea. Concret, se scoate cicatricea veche, se coase mai bine, se monitorizeaza, se folosesc unguente, la inceput de galbenele, apoi creme pe baza de silicon. Sunt si folii, un fel de placute de silicon, care se aplica pe cicatrici. Este important ca cicatricea sa nu fie vascularizata. Ca sa nu fie hranita bine, ca sa nu se umple si sa creasca. Foliile acestea apasa pe cicatrice si atunci ea nu se dezvolta, nu e bine vascularizata si nu apar celule noi in ea si in timp, se vindeca si ajung o liniuta.

| TheGoodDr explică (pentru Mirel4412):

Am 20 de ani, si operatia a fost pe inima, adica zona e vascularizata, de aceea nu stiu daca o sa mearga. Ca mi-au decupat-o o data si acum arata si mai rau

| Mirel4412 a răspuns (pentru TheGoodDr):

Atunci fi fericit ca ai fost operat bine la inima si continua-ti viata...

| TheGoodDr explică (pentru Mirel4412):

Dar se vede, ca e pana in gat cicatricea si e grosa cat degetul. Se holbeaza toata lumea, mai ales vara

Răspuns utilizator avertizat