| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut, am făcut rost de o trimitere de la medicul de familie pentru analize, dar la clinica lor mi-au spus că nu mă pot programa încă sa fac analizele ca nu mai au buget, pot merge cu trimiterea la alt spital sa fac analizele? Mai trebuie să plătesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cu trimiterea poți merge la orice clinica din tara care acceptă consultații cu trimitere, chiar si la clinici private. Totul e sa te interesezi unde vrei sa mergi daca acorda consultații cu trimitere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trimiterea este pentru o clinica de stat sau privata (nu pentru spital) si poti merge la orice clinica (si particulara) dar doar daca au fonduri si lucreaza cu CNAS (casa de sanatate). La noi se face altfel: duci trimiterea si-ti spune veniti peste o luna, doua, etc. Pe spate se scrie data cand sa revii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin clinica lor? Oriunne mergi în sistemul de stat, dacă au bani alocați de analize pe luna în curs și nu s-au terminat, nu este nevoie să plătești în plus.