| Mihai0eu a întrebat:

Salut, am febra(nu temperatura, febra la muschi ) la maini si imi e foarte greu sa ma misc
Ceva solutii?
(De la sala de forta am febra )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

"Febra musculara, durerea care apare la 24-72 de ore dupa antrenament, este cauzata de niste microrupturi ale fibrelor musculare, cauzate de un efort foarte intens. Aceste rupturi se vor repara, iar muschii se vor ingrosa, pentru a face fata, pe viitor, unei alte solicitari asemanatoare, ca intrnsitate.
Prin urmare, nu ai ce sa faci cu febra! Poti lua o aspirina sau un alt analgezic usor, dar, in esenta, trebuie sa astepti sa-ti treaca, inainte de a antrena din nou grupa respectiva."

Baftă!

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

O baie fierbinte, o Aspirina si a doua zi miscare dar mai putin ca in ziua precedenta. Vorba ceea, " Cui pe cui se scoate!"

| katala a răspuns:

Cel mai repede febra musculara trece tot prin exercitiu fizic; du-te in continuare la sala, e cel mai bine!

| dragosh a răspuns:

Febra este un semn bun ca sa zic asa, e semn ca ai tras bine.Consumul marit de carbohidrati si de proteine o sa te ajute sa treci peste asta.Nu te gandi ca azi faci febra si maine numai ai. Febra musculara tine cateva zile.La mine incepe usor dupa 12 ore si "apogeu`" e cam dupa 24-36 de ore, trece complet cam in 6-7 zile.Mai incearca sa iei daca poti si niste suplimente, ajuta foarte mult.

| dragosh a răspuns:

Alin, febra "se duce" prin miscare pentru ca stimulii din muschi numai raspund la excitatiile de la creier, daca mai sunt uzati dupa efort.
PS:"Tu" de fapt ai febra da` nu o mai simti.Mai bine e sa treaca de la sine, chiar daca durerea e mare

| florin752010 a răspuns:

Febra iti va trece cand o sa faci aceleasi exercitii cu care ai facut-o. 100 %. Sunt sportiv si cunosc. O alta alternativa care ajuta, este acumularea de glucide care au fost eliminate din organism: miere de albine, o ciocolata, si o baie cu sare grunjoasa, dar nu fierbinte ca nu ai voie (probabil stii ca baia fierbinte inmoaie fibra ).

| Alyyynu a răspuns:

Tot prin miscare se duce...
in vreo 4 zile nu mai simti, poti inainte de antrenamente sa iei o aspirina, na bine si acum cred ca ar fi buna.
Aspirina iti dilata vasele de sange astfel muschii vor fi mai bine irigati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suplimente cu magneziu

| MihaiOK a răspuns:

Executa exercitiile in continuare, daca te opresti... astepti sa-ti treaca febra... te apuci din nou, nu-i de bine, o spun din propria experienta, numai ca eu avema la picioarehee hee