| Alex10535 a întrebat:

Salut. Am fost astazi la dentist ca sa-mi tratez o carie la un molar de jos. S-a uitat, apoi a inceput sa-mi curete din dinte. Dupa ce mi-a curatat, a incercat sa-mi faca anestezia in dinte. Nu intra acul asa ca a mai curatat putin(extrem de dureros) apoi a incercat iar sa-mi faca anestezia. A bagat acul in dinte si m-a durut extraordinar de tare. A mai facut ce mi-a facut si mi-a scos nervii. Dupa ce am terminat mi-a spus ca data viitoare trebuie sa-mi puna pivot si coronita.
Ps. Am 15 ani si sunt baiat.
Intrebarile mele sunt:
1. Mai trebuie sa-mi faca anestezie urmatoarea data cand ma duc?
2. E ok sa ma doara atat de tare si e bine ce mi-a facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e normal sa te doara asa. E normal sa fie o durere mica si un discomfort dar probabil dentistul tau nu foloseste si un spray inainte de a face injectia, iar fara aceasta doare, da. Poti sa vorbeste despre asta data viitoare.

| Alex10535 explică (pentru Aasdfghj):

Mi-a dat cu spray de la inceput, dar nu stiu de ce mi-a facut anestezia in dinte. Probabil mi-a anesteziat nervul si dupa l a scos.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Alex10535):

Nu am intalnit asa ceva. Anestezia se face in gingie. Sigur nu ti-ai dat tu seama.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Daca ti-a scos nervul, nu are sa te mai doara. Da, e normal să doară, ar sunt surprins ca a facut injectie in dinte, în mod normal se face în gingie. Poate nu ai perceput tu bine locul.
1. Nu trebuie să faci anestezie pentru pivot. Neavând nerv (chestia care e în interiorul rădăcinii) nu mai simți durerea.
2. E bine ce ti-a făcut. Chiar dacă nu era bine, acum nu ar mai fi nimic de făcut. Dar ca metodă, da. E bine. Așa se face coroana. Se scoate nervul din rădăcina dintelui, se ia mulaj după aceeași rădăcină, și se face un pivot metalic în forma acelui mulaj. Se instalează pivotul în rădăcină, și apoi peste acel pivot se pune o coroană, care arată ca un dinte natural.

| Alex10535 explică (pentru MihaiSpeedster):

Multumesc pentru tot

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Alex10535):

Doamne Ajută!