| Twister09 a întrebat:

Salut, am fost diagnosticat cu hiperactivitate bronsica.
Medicul pneumolog mi-o dat asta 15 capsule și spray clenil jet.
Dar când folosesc spray-ul parca trag aer în piept mai greu. Este normal sa fie asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Parcă.

| BlueBell07 a răspuns:

Clenil mi-a creat si mie aceleasi probleme, asa ca am renuntat la el desi m-a certat medicul pneumolog. Eu sufar de astm bronsic. Am gasit un inhalator salin care m-a ajutat mai mult. De cand folosesc sarea sub aceasta forma, respiratia mea s-a imbunatatit.

| Twister09 explică (pentru BlueBell07):

Crezi ca am putea vorbi în privat?

| BlueBell07 a răspuns (pentru Twister09):

Nu stiu daca te pot ajuta prea mult pentru ca eu am dat-o pe naturiste in ultima vreme. Folosesc inhalatoare saline, perne cu sare, toate cumparate de la salina. La Clenil am renuntat de 5 ani. Nu respiram deloc bine cu acel tratament. Parca imi infunda si mai tare caile respiratorii.

| Twister09 explică (pentru BlueBell07):

Luai clenit tot timpul? Mi-e mi lo prescis doar o luna.
Tu făceai crize sau ceva?

| Twister09 explică (pentru BlueBell07):

Uite nr meu 0757500061.
Dacă poți să-mi scrii pe wapp sa vorbim acolo.

| BlueBell07 a răspuns (pentru Twister09):

La mine cred ca e o problema mai grava. E vorba de astm bronsic. Da, era un tratament permanent.

| Twister09 explică (pentru BlueBell07):

Mie mi-o spus ca e hiperactivitate bronsica adică început de astm, dar nu ma sufoc, nu fac crize. Doar tușesc.
Tu făceai crize sau ceva?

| BlueBell07 a răspuns (pentru Twister09):

Am avut o perioada crize in care nu puteam sa mai respir, ma sufocam. Nu puteam vorbi pentru ca trebuia sa respir, sa trag aer in plamani fiindca nu-mi ajungea. Simteam ca ma apasa ceva greu pe piept si comprima aerul. Am inceput tratamentul cu aer salin(inhalator cu sare pura din salina), perne cu sare noaptea langa perna de dormit si camera cat mai curata, fara mucegai, praf sau condens la geamuri.

| Twister09 explică (pentru BlueBell07):

Eu de când am luat spray-ul acum parca trag aer în piept mai greu, dar nu o să-l mai iau și am sa iau doar medicamentul de tusa care mi lo dat

| BlueBell07 a răspuns (pentru Twister09):

Exact aceeasi reactie am avut-o si eu. Simteam ca respir mai greu si oboseam Nu ma puteam deloc concentra pe ce aveam de facut si urma sa dau niste examene. Am renuntat si gata. Doctorita m-a certat, dar eu am stiut mai bine ce era ok sau nu pentru mine. Mi-am luat inhalator salin si de atunci mi s-a imbunatatit respiratia, aproape ca am ajuns la normal.

| Twister09 explică (pentru BlueBell07):

Eu dacă am luat spray-ul 2 zile poate nici atât și respir mai greu. Dar nu o să-l mai iau. Oare îmi va revine la normal?

| BlueBell07 a răspuns (pentru Twister09):

Vorbeste cu medicul tau. Eu nu pot da sfaturi pentru cineva care poate reactiona diferit.