| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am gura uscata si urinez foarte des. Lichide am consumat doar pe parcursul zilei dar nu foarte multe. Am oboseala, pofta de mancare nu prea. 70kg si 1, 85. Poate fi diabet? Obisnuiesc sa mananc multe dulciuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este diabet, stai linistit, doar o mare deshidrare, ca a fost foarte cald afara si tu ai consumat suficiente lichide.
Un om trebuie sabea cam 2 litri de apa pe zi, iar in zilele calde/fierbinti este indicat sa bei chiar 3 litri.

Tu cati litri de apa ai baut?
In ce priveste mancatul excesiv al dulciurilor, iti poti imbolnavii stomacul si iti afecteaza sanatatea masiv, fiindca corpul tau nu primeste vitaminele si mineralele necesare, zaharul fiind doar o"toxina" care iti fac erau.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca citesti pe net dai peste diabet si cancer.Si eu spun sa mergi la medic pentru a afla ce e, daca te ingrijoreaza asa de tare.Ar trebui sa iti evaluezi bauturile pe care le consumi de obicei.De exemplu ceaiul te face sa mergi mai des la toaleta, iar bauturile carbogazoase cu mult zahar iti provoaca sete.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu te gândi așa departe, e vară, e cald, e normal să nu ai poftă de mâncare și e posibil să fii doar deshidratat. Bea multă apă și eventual mergi la medicul de familie, dar nu-ți căuta simptomele pe net.