| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am hepatita b purtatoare, toate organele mele sunt sanatoase in special ficatul iar doctorul mi-a dat sa iau hepatoprotec ca sa imi tina infectia/virusul sub control, are ceva daca iau acel medicament daca nu are nimic ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Deocamdata ficatul tau este sanatos dar, avand un virus atat de distrugator, niciodata nu poti sa stii cand va incepe sa se inmulteasca si "sa atace", distrugand celulele hepatice(gazda virusului ). In lume, anual mor aproximativ un milion de oameni din cauza acestui virus (HVB)!
Asa ca ai de grije! --- foloseste hepatoproctectoarele recomandate de medic. "Hepatoprotect-ul" recomandat contine silimarina.Silimarina reprezinta cel mai important constituent activ al extractului de armurariu (Silybum marianum), o planta originara din bazinul Mediteranei, cunoscuta si utilizata traditional ca remediu natural pentru sustinerea ficatului. Componentele silimarinei stabilizeaza membranele celulelor hepatice, favorizeaza eliminarea toxinelor si ajuta astfel la mentinerea si regenerarea funcţionalitatii normale a ficatului. Acţiunea antioxidanta ajuta la combaterea efectelor nocive pe care le exercita asupra ficatului poluarea, infectiile, diverse substante chimice (inclusiv alcoolul, toxine din apa sau alimente etc). Poti sa folosesti, spre sanatatea ficatului tau, ceaiul de armurariu( Silybum marianum)--- este amar la gust, dar sanatos!

| alinadianaaa a răspuns:

Chiar daca virusul este inactiv acum, el poate oricand sa devina activ, de aceea e bine sa iei acest medicament pentru ca nu iti dauneaza cu nimic.Hepatoprotect imbunatatiste structura si functia hepatica.

| Dennnn a răspuns:

Dar crezi ca doctorul ti-a dat degeaba medicamentul? El stie cel mai bine.