| Eueu111 a întrebat:

Salut.am impresia ca am hemoroizi interini deoarece au crescut in interiorul anusului.nu sangerez, nu ma doare, nu am mancarimi.singura problema este trebuie sa inping foarte tare cand am nevoie la toaleta. asta e singura problema. mi-am mai pus supozitoare cu glicerina daca nu ma insel si au fost foarte folositoare. ce credeti starea se va agarava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Esti constipat.
Starea ta se poate agrava, vei avea dureri in timpul defecatiei, iti vor aparea hemoroizi, fistule anale.
Schimba alimentatia, mananca ciorbe, evita mezelurile, bea ceai de musetel pe stomacul gol, indulcit cu miere, bea iaurt, lapte.

| Anca0402 a răspuns:

Incearca sa-ti schimbi alimentatia pentru cateva zile si vezi ce se intampla. Incearca sa mananci ciorbe/supe cat mai des. Cu cat mananci alimente mai uscate sau nesanatoase mai mult, cu atat iti va fi mai greu. O alimentatie usoara si lichidele te vor ajuta. Sa nu omiti insa o vizita la medic daca vezi ca problema persista sau se agraveaza.

| Scarecrow a răspuns:

Consulta un doctor specialist, poate esti doar constipat totusi.