| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am inceput de cateva saptamani sa ma tot stric la stomac, orice as manca ma stric la stomac.
Cand trebuie sa ma duc undeva important imi iau imodium, ziua aia sa zicem ca ma simt mai bine dar a doua zi cum mananc cum iar ma stric la stomac.
Ati patit vreodata asa ceva? Si daca da, cum ati rezolvat? Ce credeti ca e? (am 21 de ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Imodium e pentru tratament simptomatic in cazul tau. Cel mai bine este sa mergi la medic pentru un control, pot fi multe cauze. Poti încerca sis a iei probiotice sa vezi daca te ajuta.

| Dragosdoar a răspuns:

Buna. S-ar putea sa ai o gastrita, insa si gastrita este de mai multe feluri. Dc nu e gastrita, e o bacterie. Citeste pe siteuri de specialitate.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ok, multumesc de sugestie!

| Julia1188 a răspuns:

Si eu sunt la fel. Doar ca eu am scos vezica biliara, acum un an. Din august 2019 am inceput sa am probleme. Imediat dupa masa, am nevoie la baie. Momentan nu am rezolvat, dar am mai ameliorat cu ceaiuri ( de zmeur, menta, Enterostop), capsule Enterostop de la Fares si cam atat. Iti recomand sa renunti la Imodium si sa iei Smecta. Am inteles ca este mult mai bland cu colonul, fata de Imodium si nici nu creaza dependenta.

| EuAMG a răspuns:

Deci pe scurt ai diaree.ar trebui sa dai o probă de scaun la un laborator nu cumva sa ai o bacterie... întrebarea mea este ai luat în ultimul timp antibiotice? daca da de acolo ți se poate trage aceasta problema, dar cel mai simplu e sa dai probă de scaun și apoi poți lua un tratament adecvat. poți începe să tii regim alimentar in special fara fructe legume crude și evită cartofii

| TheSeventhSin a răspuns (pentru EuAMG):

Am facut acum cateva luni niste analize si mi-a iesit ca am helicobacter pylori.
Am luat antibiotice la momentul ala, dar e posibil sa nu fi trecut?
Oare sa fie asta cauza?

| EuAMG a răspuns (pentru TheSeventhSin):

De la antibiotice poți să îți distrugi flora intestinala ceea ce cred că este cazul l...fa te rog o analiza la scaun și revină cu rezultatul te ajut mai departe