| TreiSurori a întrebat:

Buna ziua
Cer doar un sfat, daca cineva are idee ce pot face sau a trecut prin asta.
Acum 3 saptamani (chiar o luna) cred ca am facut o toxiinfectie alimentara, m`am tratat singura apoi tot continua oarecum.
Am fost la consult si mi-a spus ca este o enterocolita virala, mi-a dat linex - metroclopramid sau ceva gen - dicarbocalm si imodium.
Dar ultimele 5 zile nu ma simt deloc bine,vomit dimineata, transpir, am avut febra acum 2 zile,diaree desi iau medicament. Nu pot manca nimic, de aproape o luna mananc doar paine cu ceai de menta dar tot imi e rau.
O idee va rog, ce pot face? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Si eu am avut o problema de genul, in urma cu 3 luni. Toxinfectia alimentara a fost provocata datorita unor rosii.
Eu nu am fost la medic, dar verisoara mamei mele a fost asistenta la spitalul judetean din orasul meu si mi-a dat cateva sfaturi la telefon.
Mi-a spus sa mananc ceva usor, si sa iau pentru stari de voma Metoclopramid iar pentru discomfort degestiv sa iau pastile care sa contina ghimbir. Am luat Antimetil, cate doua pastilute, la pranz si seara si intr-o saptamana, nu am mai avut nimic.

| CuriousStuff a răspuns:

Mergi inapoi la medic si ii spui ce se intampla. Dupa medicamentele astea ar trebui sa nu mai vomiti si sa nu mai ai diaree.
Cunsuma lichide, pentru ca risti sa te deshidratezi in conditiile astea.
Regim alimentar nu ti-a recomandat? Sa nu mananci lactate, prajeli, legume/fructe... Ce ai mancat?

| TreiSurori explică (pentru CuriousStuff):

Platesc 180 lei din nou ca sa imi spuna acelasi lucru sad Abia mi-am dat demisia de la job.
Consum lichide, ceai, apa.
mi-a dat regim, am uitat sa mentionez, cam ceea ce ai zis.

| CuriousStuff a răspuns (pentru TreiSurori):

Si te-ai tinut de regim?
Daca te-ai tinut de regim si ai luat si medicatia cum trebuie eu zic ca ar fi bine sa mergi din nou la medic. Ceva se intampla acolo si nu e de neglijat, daca vezi ca nu iti revi eu zic ca nu e alta solutie decat o noua vizita la medic. (Nu mi se pare normal sa mai dai bani daca te duci sa-i zici ca tratamentul pe care ti l-a dat nu e bun...dar daca asa se procedeaza ce sa facem) Nu ai numarul de telefon? Macar sa-l suni si sa-l intrebi ce e de facut.

| TreiSurori explică (pentru CuriousStuff):

M`am tinut, normal. Nici nu mai pot manca paine cu ceai ca simt durere cand "curge" mancarea..naiba ca nu stiu sa explic. E duminica si nu raspunde...o sa incerc maine. Dar chiar mor de foame si nu pot manca...

| CuriousStuff a răspuns (pentru TreiSurori):

Lichide poti sa bei? Consuma macar lichide. Incearca sa inmoi paine sau biscuiti in ceai si sa le mananci asa. Ceaiul sa nu fie nici cald nici rece, bea-l la temperatura camerei. In enterocolita nu ar trebui sa simti durere in timpul ingerarii alimentelor... Probabil te doare de la cum ai vomat. Ia legatura cu doctorul cand poti.
Insanatosire grabnica.

| TreiSurori explică:

Am fost ieri la medic si nu mi-a spus absolut nimic. Am facut ecografie, am facut ce trbuia sa mai fac si nimic. Nici macar un medicament nu mi-a dat, mi-a zis " nu este nimic chirurgical, ne pare rau". mi-a dat foile si am plecat.
Presupun ca poate fii un virus la stomac.