| 1Alexandru1 a întrebat:

Salut! Am început sa fac sala de 1 luna și acum mi-au apărut niște dureri de spate, deasupra fundului pe partea stânga. Începe sa ma doară atunci când lucrez la presă.
P.s: Nu am băgat greutate mare (Prima serie - 80 kg | a 2-a și a 3-a serie - 120kg | a 4-a serie - 160kg), am avut dureri încă de la prima serie unde am lucrat cu 80kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Ia pauza de la a lucra picioarele si orice implica fortarea spatelui, pana nu te mai doare. Nu te juca cu durerile de spate, pentru ca daca fortezi, ajungi sa te doara de-ti blestemi zilele.

3 răspunsuri:
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Este posibil ca un inel al coloanei vertebrale să atingă nervul sciatic. Nu ar strica un control și niște raze.

| existential a răspuns:

Presa pune presiune multa pe zona lombara. Iti poti lucra picioarele si fara presa.
Evita tot ce pune presiune pe coloana o vreme. Ia-o treptat si vezi daca te mai supara. Nu ar strica o vizita la ortoped.

| Psihiatrie a răspuns:

Daca ai vazut ca te doare de ce ai continuat? ti-o cauti cu mana ta frate.
eu zic ca nu ai executat corect, eu fac cu 200-220 de kg si nu mai am probleme, aveam o problema identica cu a ta doar ca pe centru cand executam incorect.